Dvakrát se na olympiádu podíval Jakubův dědeček Jaroslav, člen československé výpravy v Montrealu 1976 a Moskvě 1980. Ale také vicemistr světa, český Šermíř století a nyní rádce jednadvacetiletého Jakuba.

„Zvládl to o osm let dřív než já,“ usmál se vitální sedmdesátník. Úspěch vnuka na kvalifikaci v Madridu jej dojal.

„Když mi zavolal, tak jsem mu stihl pogratulovat a dál už jsem nemohl mluvit. Přemohlo mě to a řinulo se to ze mě,“ culil se.

Španělský turnaj měl vlastně jednoduchá pravidla. To Tokia jede jenom celkový vítěz. „To je silné kafe i na mě,“ dodal dědeček Jaroslav.

Šermíř Dukly Olomouc Jakub Jurka postoupil na olympijské hry do Tokia díky triumfu na kvalifikačním turnaji v Madridu.
Senzační úspěch! Olomoucký šermíř Jurka navázal na dědu a pojede na olympiádu

Mladý Jakub se s tím ale popasoval na výbornou. Prošel ze základní skupiny, v play-off vyřadil všechny soupeře včetně domácího Yulena Pereiry či zkušeného Poláka Radoslawa Zawrotniaka a ve finále zmákl i Švéda Jonathana Svenssona. „Vzhůru do Tokia!“ mohl si říct.

„Kubovi to strašně přeju. V mužích je teprve druhým rokem, v juniorech byl zvyklý kralovat a vyhrávat. Teď se učí zvládat nové situace. Hlavně nás to neskutečně povzbudilo, protože vidíme, že práce někam vede,“ dodal Jaroslav Jurka, jehož syn Tomáš je Jakubovým trenérem a dává další rozměr příběhu o výjimečném šermířském rodu z Hané.

Boxer Pavel Polakovič
Boxer Polakovič otevřeně: Měl jsem své démony. Teď chci olympijský kov

KDYŽ PANDEMIE PŘIJDE VHOD

Kdo ví, jestli by se podobná pohádka udála, kdyby svět do kleští nevzala pandemie koronaviru. Jenže stalo se a podřídit se musela i olympiáda, kterou odložili o celý rok.

„Kdybychom se bavili před rokem, jak si věřím na olympijskou kvalifikaci, tak bych s plnou vážností řekl, že to moc nevypadá,“ přiznává Jakub Jurka.

„Naše plány ohledně olympiády směřovaly spíš k Paříži 2024. Tokio jsme spíš zkoušeli,“ připustil.

Důvodem byly i zdravotní problémy z poslední doby.

„Před dvěma lety jsem měl výhřez ploténky. Kvůli tomu jsem se docela trápil, dobré výsledky střídala zklamání,“ vysvětluje.

Vynucená pauza ale dala Jurkovi příležitost zranění pořádně doléčit a kvalitně se připravit na rok 2021. Která se završila v Madridu.

„Já pevně věřím, že skutečné vrcholy mě ještě v kariéře teprve čekají. Říká se, že šermíř zraje jako víno. A mě je teprve jednadvacet,“ říká Jakub Jurka, který vcelku překvapil, když hned po kvalifikaci prohlásil, že se těší, až se v Tokiu porve o medaili.

Troufalost? Ne, tak docela. „S tátou i s dědou jsme se o tom bavili. Pokud podám takové výkony jako teď ve Španělsku, tak věříme tomu, že se skutečně můžeme bavit i o medailích,“ tvrdí Jurka.

Kromě výkonů Jurku k sebevědomí opravňují i zákonitosti postupového klíče. Na olympiádě může startovat omezený počet šermířů z jedné země. Přidělené kvóty také mají jednotlivé kontinenty.

„V kvalifikaci, která teď proběhla v Madridu, byli soupeři, kteří patří mezi špičku. A pokud by na olympiádě neplatila omezení po jednotlivých státech a kontinentech, tak by tam bezesporu patřili,“ popisuje Jurka.

„Žebříčkově jsem porazil kluky z top 16, kteří se pravidelně umisťují na předních místech na světových pohárech. Celá řada soupeřů, která se na olympiádu dostane, by měla být horší,“ vysvětluje, proč si věří.

Renata Zachová z Judo Klubu Olomouc.
Zlato míří do Olomouce! Judistka Zachová navázala na Krpálka

KLÍČ K MEDAILI? PSYCHIKA

O tom, co je na cestě za šermířskou medailí nejdůležitější mají Jakub i jeho děda Jaroslav naprosto jasno. „Klíčová je psychická stránka,“ shodují se oba.

„Načasovat můžete fyzickou formu, ale ve světové špičce jsou všichni připravení v podstatě stejně. Rozhoduje hlava, je to souboj myslí. Kdo zvládne i emoční složku, ten pak má navrch. Tohle potvrzují všichni zkušení šermíři,“ říká Jakub Jurka.

Jako mentálního kouče využívá právě dědečka.

„Vzdělání na to nemá, ale zase to zažil. A to jsou naprosto neocenitelné zkušenosti. Díky tomu, že ho mám za sebou, cítím jistotu,“ doplňuje.

„Atmosféra s vámi dokáže udělat divy. Když jsem byl poprvé v Montrealu, tak jsem vyhrál předolympijský turnaj. A najednou se psalo, že Jurka jede pro medaili. To s vámi zamává. V semifinále jsem se pak z toho s prominutím po… Vedl jsem 9:7 a prohrál jsem 11:9. Tohle prostě musíte zvládnout. Kuba je na to ale dobře připravovaný,“ ví Jaroslav Jurka, který bude v červenci sledovat vnuka na dálku.

Olomoucká boxerka Claudia Tótová vybojovala na ME juniorů stříbro
Olomoucká boxerka Claudia Tótová má evropské stříbro. "Ještě mi to nedocvaklo"

Do Tokia cestovat neplánuje. Nikoliv však kvůli vzdálenosti či koronaviru.

„Jsou to už pro mě veliké nervy,“ směje se.

„Díky internetu ale všechno můžeme vidět i na dálku. Případně se spojit. Synovi kolikrát volám a říkám mu nějaké své postřehy, ale většinou mi řekne, to přesně jsem mu taky říkal,“ potvrzuje, že rodinná dynastie je zkrátka propojena i myšlenkově.

„Jsem hrdý na to, že v šermířské tradici našeho rodu můžu pokračovat a vidím to vlastně i trochu jako povinnost. Koketoval jsem i s jinými sporty, ale šerm byl vždycky jednička. Myslím, že teď zase přichází do módy, roste spousta talentů, máme výsledky i na mezinárodní scéně. Kdyby se podařila olympijská medaile, věřím, že by přišel ještě větší boom,“ říká Jakub Jurka.

Přičiní se o to osobně?