Pořadatelé z AMK Ecce Hommo pro letošní již sedmý ročník Rally Jeseníky připravili trať o celkové délce více než 300 kilometrů, měla sedm rychlostních zkoušek na osvědčených úsecích v okolí Těšíkova, Dalova a Dobřečova. Ve hře o letošní mistrovský titul zbyli již pouze dva uchazeči. Průběžně vedoucí Miroslav Jakeš a Roman Odložilík. Lepší vyhlídky na zisk titulu má Odložilík, kterému stačí v posledních dvou závodech zajet jedno druhé a třetí místo. Kromě uvedených dvou jezdců odstartovalo ze šternberského náměstí ráno ještě dalších 86 posádek.

Nechyběli mezi nimi ani olomoucký Petr Leher s Jiřím Skořepou, startující na voze Fabia S2000 z REX teamu. Těsně před startem zhodnotil svoje vyhlídky na úspěch v závodě Petr Leher slovy: „Přesto že se jedná prakticky o domácí soutěž a tratě zkoušek dobře znám, věnovali jsme tréninku velkou pozornost. Počasí může být hodně zrádné a v případě mlhy je dobře napsaný rozpis nezbytný. Zaměřili jsme se hlavně na správné údaje o metrech a na těžké lesní úseky se spoustou bláta a štěrku. Na vůz jsem si již také lépe zvykl a od první RZ do toho půjdeme zcela naplno. Chtěli bychom zúročit výbornou spolupráci s novým týmem a získat body v absolutní klasifikaci."

Ranní část soutěže se nejlépe vydařila Miroslavu Jakešovi s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX a po prvních průjezdech rychlostními zkouškami získal před druhým Odložilíkem devítisekundový náskok. Roman Odložilík, jedoucí s Fabií S2000, k tomu řekl: „Trať je těžká a zrádná. Na Dobřečově hodně pršelo a raději jsme zvolnili. My zde nemusíme nutně vyhrát. Tomu odpovídá i naše taktika a tolik neriskujeme. S průběžně druhým místem jsme tedy spokojeni."

Za vedoucí dvojicí se na dalších místech drželi Plíhal, Pešl a Kořístka. Petr Leher vstoupil do závodu patnáctým časem a po třech zkouškách byl čtrnáctý. Před servisní pauzou viděl průběh závodu takto: „Začátek byl dobrý a zatím jsem spokojen. Nevyvaroval jsem se ale drobné chyby při průjezdu retardérem v Dolním Žlebu. Bylo tam již hodně bláta a zapadl jsem do něj. Ztratili jsme zde asi deset sekund ale jinak bylo vše v pořádku. Jeli jsme na mokrých gumách a osvědčili se. Necháme je i na druhou část."

Odpolední čtyři zkoušky zajel opět nejlépe Jakeš a po zásluze ve Šternberku vyhrál. Odložilík si pohlídal druhou příčku a na třetí skončil Plíhal s Octavií WRC.

Velmi dobře si na domácí trati vedl i Petr Leher a zajel svůj nejlepší letošní výsledek.

„S dvanáctým místem jsem v tak těžké konkurenci nadmíru spokojen. Až na nevydařený retardér v prvním kole vše další klaplo na výbornou a dosažené časy těsně za hranicí první desítky jsou velmi pěkné. Nechali jsme dnes za sebou i takové jezdce jako je Peták, takže jsem maximálně spokojen," řekl.

Na otázku, v čem vidí příčiny úspěchu, odpověděl spolujezdec Jiří Skořepa: „Na dobrém výsledku se samozřejmě podílí celý tým, který pracuje po všech stránkách skvěle. Díky změnám v rozpisu se naše jízda postupně uklidňuje a Petr získal větší jistotu hlavně při průjezdech rychlých zatáček. Také přechod na brždění levou nohou k tomu určitě hodně přispěl a jízda je nyní i plynulejší. Těší nás, že se nám daří postupně zrychlovat a rádi bychom také nakoukli do první desítky."

Příležitost k tomu bude mít olomoucká posádka již v příštím závodě ve Vsetíně, který za čtyři týdny uzavře letošní sprinterský seriál.

Pořadí Rally Jeseníky: 1. Jakeš/Novák (Mitsubishi Lancer EVO IX R4) 40:58,6 min., 2. Odložilík/Tu¬re­ček (Škoda Fabia S2000) + 19,7 s, 3. Plíhal/Stross (Škoda Octavia WRC) + 58, 4. Kořistka/Drozd (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 1:14,7, 5. Dohnal/Venclík (Peugeot 207 S2000) + 1:31,6.