Také hledáte nové výzvy a chtěli byste triatlon zkusit? Nebo jste mu již propadli a rádi byste se zdokonalili, posunuli své možnosti či načerpali užitečné informace o tréninku, přípravě na závody či výživě?

Nechejte si poradit od sportovce z nejpovolanějších – Petra Vabrouška, nejlepšího českého triatleta na dlouhých distancích, který má na svém kontě řadu úspěchů nejen ve světových závodech Ironman, ale i dalších sportovních událostech.

V příštím týdnu organizuje Petr Vabroušek kemp v Otrokovicích u vodní nádrže Štěrkoviště, kde se tradičně odehrává Moraviaman. V červenci se pak přesune do Velkých Karlovic, k dějišti Valachy Mana. Na tento kemp ještě zbývá pár volných míst.

Petře, s jakou vizí jste kempy začal pořádat? Pro koho jsou vhodné?

Jsou pro každého, kdo chce s triatlonem začít nebo se v něm zlepšit. Nemáme žádné "vstupní požadavky" na výkonnost. Zúčastnit se může každý, koho tento sport zajímá. Stačí si sbalit horské kolo, přilbu, plavky, brýle, neopren, maratonky a nějaké to oblečení a vyrazit. Ideálně si také může předem promyslet, jaké má největší rezervy, ať na nich můžeme cíleně zapracovat.

Co konkrétně může kemp ve Velkých Karlovicích přinést začínajícímu triatlonistovi a co tomu zkušenému?

Kemp ve Velkých Karlovicích se bude konat 14. až 17. července, tři týdny před Valachy Manem. Začínajícího triatlonistu při něm především ušetříme spousty chyb, kterých by se pravděpodobně ve svých začátcích nevyvaroval. Pomůžeme mu najít správnou cestu a poradíme ve všech oblastech od tréninku přes vybavení, stravování, regeneraci… Ti zkušenější pak mohou objevit nové formy tréninku, zjistit více o všem, co je zajímá a kde cítí rezervy. Všichni společně také pár dní v prvotřídním prostředí kvalitně potrénujeme podle individuální výkonnosti. Zázemí Spa hotelu Lanterna poskytuje skvělou regeneraci, stravování i prostředí pro venkovní trénink.

Když jste začínal s triatlonem, jak jste trénoval? Triatlon asi dříve nebyl moc rozšířený…

První triatlon jsem jel ještě za totality v roce 1989 a triatlon tehdy opravdu nebyl mainstreamový sport… Vše jsem se učil metodou pokus-omyl a těch omylů bylo bohužel příliš mnoho. Nebyla literatura, trenéři ani podobné kempy. Osobně jsem těžil ze síly a fyzičky nabité deseti lety závodního veslování, ale všechny triatlonové disciplíny pro mě byly nové.

Triatlonu se věnujete již téměř 30 let. Jak dnes trénujete?

Snažím se trénovat denně dvě disciplíny, takže za týden stihnu zhruba 4x plavání, 4x kolo, 4x běh a 2x posilovnu. Trénuji o dost méně, než bych jako Ironman měl, a tak úplně volné dny zařazuji, jen když to vyžadují rodinné akce nebo cestování na závody. Ideální jsou pro mě tréninkové triatlony. To mám vše v jednom dni za sebou a den před i poté bývá volnější.

Jste pověstný tím, že k trénování využíváte i účast v různých závodech. Na co se nyní chystáte na Zlínsku?

Závody na Zlínsku jsou vždy první volbou. Jsem tady doma, ušetřím čas nutný na cestování a vždy rád podpořím místní organizátory. V nejbližší době se chystám ve Zlíně na nový Festivalový půlmaraton 28. května a tradičně na Mistrovství ČR v dlouhém triatlonu v Otrokovicích - Moraviaman. Pokud se mi podaří trefit do volného termínu, vyrážím i na závody oblíbeného seriálu Valachy Tour ve Velkých Karlovicích.
Více o akcích a aktivitách Petra Vabrouška se dočtete na www.petrvabrousek.cz.