Letošní ročník olomouckého tenisového turnaje provázelo chladné a deštivé počasí. To ale vůbec nevadilo mladé tenistce z Říma, která se na antukových kurtech u OMEGA centra sportu a zdraví prokousala z kvalifikace až do finále.

„V Olomouci jsem se dočkala svého největšího úspěchu,“ prohlásila usměvavá Italka již po čtvrtfinále. To ale ještě netušila, že na turnaji kategorie ITF dotovaném částkou padesát tisíc dolarů vystoupá až na vrchol.

V sobotním semifinále Burnett zvládla těžký zápas s Ukrajinkou Beygelzimer a v neděním finále předvedla snad svůj nejlepší výkon na turnaji. Třetí nasazenou Birnerovou rozstřílela 6:1, 6:3. Za devět dní zvládla talentovaná italská tenistka zvládnout osm těžkých zápasů, porazila i nasaeznou jedničku turnaje Sandru Záhlavovou a z Olomouce si kromě vítězné trofeje odvezla šek na více než sedm tisíc dolarů. Do žebříčku si připíše sedmdesát bodů, což ji posune o dobrých sto padesát míst výše.

Únava po finále ale na hráčce, která má za vzor slavnější krajanku Flavii Pennettu vidět vůbec nebyla. „Radost je větší než únava,“ ujišťovala Burnett, která Birnerovou drtila svými přesnými a razantními údery.

Olomoucký ITS CUP si stejně jako ostatní hráčky velmi pochvalovala.

„Turnaj byl úžasný, lidé mi fandili a jsem za to moc ráda,“ smála se Burnett.

Její finálová soupeřka po hladce ztracené první sadě vedla na úvod té druhé 3:1. Jenže pak přišlo na konto Italky pět her v řadě a bylo po českých nadějích. „Po prvním setu jsem se snažila něco změnit, ale nepomohlo to,“ řekla šestadvacetiletá Birnerová, která si v Olomouci zahrála svoje první letošní finále.

„Z tohoto pohledu to byl úspěšný turnaj, jenom škoda, že to nevyšlo ve finále,“ mrzelo plzeňskou tenistku.

„Soupeřka dnes nehrála jako 520. hráčka žebříčku. Celý týden tady hrála výborně,“ pochválila Birnerová svoji mladší protivnici.

Třetí ročník olomouckého ITS CUPu nabídl světový tenis a pořadatelům z ITS Tennis centre a OMEGA centra sportu a zdraví chyběla k absolutní spokojenosti jen jediná věc. „Turnaj se vyvedl až na počasí. Snad nám bude příští rok přát víc,“ prohlásil ředitel ITS Tennis centre Michal Kadláček, který prozradil i plány do budoucna. „Příští rok plánujeme turnaj s dotací pětasedmdesát tisíc dolarů. O rok později sto tisíc.“

Diváky v Olomouci pobavila i tenisová exhibice, která proběhla před finálovým duelem. Helena a Cyril Sukovi nastoupili proti Kateřině Kroupové-Siskové a Bohdanu Ulihrachovi. „Byl jsem příjemně překvapený, kolik přišlo diváků. Zahrál jsem si jako vždycky, jenom od časů, kdy jsme hrávali ve Wimbledonu jsme se trochu zpomalili,“ smál se Suk.

ITS CUP 2011: dvouhra, finále: Burnett (It.) – Birnerová (3-ČR) 6:1, 6:3.