V hlasování trenérů, funkcionářů, závodníků a sportovních novinářů vyhrál zdrcujícím způsobem.

Hradilek posbíral 308 bodů, přičemž stříbrná Kateřina Kudějová (premiérová mistryně světa do 23 let a druhá žena světového poháru 2012) obržela bodů 54.

„Třetí vítězství v anketě je krásnou tečkou za letošní sezonou, která byla skutečně sezonou snů." řekl zjevně spokojený Vavřinec Hradilek, který musel přeorganizovat svůj náročný program, aby se mohl slavnostního předávání v Olomouci zúčastnit.

V celkovém hodnocení ankety hlasovali účastníci pro pět kandidátů. Za stříbrnou Kudějovou skončil třetí sjezdař Ondřej Rolenc, který přivezl letos pět medailí z mistrovství světa.

Čtvrté místo obsadil pátý singlkanoista z Londýna Stanislav Ježek a pátá se umístila sedmá posádka olympijských her a mistrů Evropy z Augsburgu Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem.

V dílčích kategoriích se také žádné překvapení neudálo.

Slalom jasně ovládl Vavřinec Hradilek, ve sjezdu vyhrál singlíř Ondřej Rolenc, mezi juniory slalomáři zvítězila mistryně Evropy a druhá juniorka mistrovství světa kajakářka Karolína Galušková. Mezi juniorskými sjezdaři potřetí za sebou vyhrál singlíř Vladimír Slanina (mistr Evropy ze Solkanu 2012).

Během večera se vyhlásili rovněž nejlepší raftařské posádky roku.

V roce 2012, kdy v Česku proběhly všechny významné mezinárodní akce v raftingu (MS juniorů a veteránů a ME seniorů), české posádky vládly světu. Na ME a MS získali Češi 49 medailí. V anketě nejvíce zabodovala posádka TR Hiko ve složení Aleš Daněk, Jan Šťastný, Ondřej Pinkava, Vojtěch Malý, Lukáš Uncajtik, Jan Havlíček a Ondřej Rolenc. Loď TR Hiko se stala mistry Evropy ve čtyřmístných raftech v kategoriích sprint, slalom head to head, sjezd a také v kombinaci.

Vavřinec Hradilek vyhrál anketě už potřetí. Vítězství zaznamenal už v letech 2009 a 2010 a vyrovnal tři vítězství posádky Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

Rok před domácím mistrovstvím světa na trati v Praze Tróji Vávra udělal svým stříbrem v Londýně nejlepší reklamu vodnímu slalomu, o čemž svědčí i to, že se po čtyřech letech jeho zásluhou vodní slalom dostal i mezi desítku nejlepších sportovců České republiky.

V předprogramu Kanoisty a raftaře roku 2012 proběhl v Uničově i tradiční hokejový zápas reprezentací ČR – SR, který skončil 10:5 pro domácí, český výběr.

Anketa Kanoista roku 2012:

Celkové pořadí: 1. Hradilek (vodní slalom, K1) 308 bodů, 2. Kudějová (vodní slalom, K1) 54, 3. Rolenc (sjezd, C1) 44, 4. Ježek (vodní slalom, C1) 43, 5. Volf, Štěpánek (vodní slalom, C2) 41.

Slalom: 1. Hradilek 290, 2. Ježek 69, 3. Kudějová 66.

Sjezd: 1. Rolenc 210, 2. Mrůzek (K1) 106, 3. M. Šrámek, Tomek (C2) 91.

Junioři: Slalom: 1. Galušková (K1) 263, 2. Rohan, Svoboda (C2) 128, 3. Cepek (C1) 64.

Sjezd: 1. Slanina (C1) 226, 2. J. Šrámek (K1) 128, 3. Jelínek, Smolka (C2) 115. (spo)