Startovat bude kompletní česká a slovenská špička včetně Jaroslava Báby, Tomáše Janků a Svatoslava Tona, kteří před pár dny bojovali na mistrovství světa v Ósace. Prsty v tom má stejně jako loni olomoucký výškař Dalibor Hon (*1978).

Rozhovor


* Kde vlastně vznikl nápad pro uspořádání Hanácké laťky a proč zrovna na Horním náměstí?


Nápad jsme dostali na balkonku olomouckého atletického stadionu společně s Davidem Uhlířem a naším manažerem Pavlem Vrzalou. A na Horním náměstí proto, že je to nejatraktivnější místo v Olomouci. Věřili jsme, že máme na to, něco takového uspořádat.

* Loni se podařilo uspořádat první ročník. Byl tak úspěšný, že jste hned věděli, že za rok se bude pokračovat?


Byl tak úspěšný, že jsme věděli, že musíme pokračovat. Akce měla dobrou odezvu i v atletických a sportovně-manažerských kruzích.

* Je to spíš exhibice nebo atletická akce?


Je to atletická exhibiční akce. (smích) Jinými slovy je to atletika, která nemůže být statisticky evidována kvůli dvojitému povrchu, který je navíc z kopce. A protože je to nestandardní akce, tak očekáváme i uvolněnou a velmi přátelskou atmosféru.

* A jak se líbí skákat výškařům na historické dlažbě, byť překryté vrstvami atletického povrchu? Není to nebezpečné?

Měli jsme z toho strach, stoprocentně rovný povrch není, ale po zkušenosti z loňska víme, že zase tak nerovný, aby se někomuvněco stalo, taky není. Takže většině výškařů je to naprosto šumafuk, a že je to trochu z kopce a navíc na historické dlažbě, bereme jako specifikum našeho závodu.

* Může být rozběh z mírného kopce dolů výhodou?


Musíš vědět, jak se na tom odrazit a že tě to bude házet do laťky. Takže pokud si to dobře srovnáš v hlavě, tak je to výhoda menšího úsilí v rozběhu – běží to samo.

* Startovní listina je plná velkých jmen – Tomáš Janků, Svatoslav Ton, Jaroslav Bába. Jak se vám podařilo je do Olomouce dostat? Díky penězům to asi nebude, že?

Ne, prize money to skutečně není. Je to o výškařské partě, která se díky obdobným závodům potkává v zimě téměř každý víkend. Jsme všichni kámoši. A navíc se nám v Olomouci líbí. Teda mně určitě (smích).

* Jak si představujete ideální Hanáckou laťku?

Slunce, hodně spokojených lidí, spokojení závodníci, výkony na úrovni světového rekordu (smích) a snad i rozšíření kategorií o ženy. Zkrátka kvalitní společenská akce.

* Co vzkážete olomouckým divákům?

Aby se přišli podívat na nejatraktivnější atletickou disciplínu s nejkvalitnějším startovním polem, jaké může „Československo“ nabídnout, snoubící se s krásou historického centra Olomouce.

Hanácká laťka

Časový pořad Carotino Hanácké laťky 2007

13.00: mladší a starší žáci, mladší a starší žákyně.
15.30: Sótěž o hopsavého Hanáka a Hanačko.
16.30: Slavnostní zahájení, představení závodníků.
18.00: Autogramiáda hvězd - mimo skokanů i Šárka Kašpárková, Janusz Trzepizur (vícemistr Evropy ve skoku vysokém 1982), Petra Kamínková, Tereza Wagnerová, František Fojt.

Startovní listina

Jaroslav Bába (SSK Vítkovice, osobní rekord 237 cm), Tomáš Janků (Dukla Praha, 234 cm), Svatoslav Ton (Dukla Praha, 233 cm), Peter Horák (Dukla Bánská Bystrica, 230 cm), Jan Janků (Česká Lípa, 230 cm), Dalibor Hon (AK Olomouc, 221 cm), Michal Kabelka (Slovensko, 221 cm), Jakub Genža (PSK Olymp Praha, 218 cm), Michal Šaman (PSK Olymp Praha, 217 m), Petr Hogel (AK Olomouc, 206 cm), Václav Krejčíř (AK Olomouc, 205cm), Tomáš Kovalčík (SSK Vítkovice, 202 cm), Tomáš Koutný (AK Olomouc, 193 cm), Marek Navrátil (AK Olomouc, 192 cm).