Právě ve spolupráci s pamětníkem a důležitým členem pořadatelského sboru jsme pro vás při příležitosti významného padesátiletého jubilea připravili jedinečný seriál o historii motokárových závodů v Olomouci. Věděli jste, že u toho vůbec prvního byl i dědeček slavného MMA zápasníka Karlose Vémoly?

Z úvodních dílů našeho seriálu:

ČÁST 5. - Olomouc centrem motokár v Československu. První mistrovství republiky i mezinárodní závod

close První závod mistrovství ČSSR se v Olomouci jel v roce 1974. info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in První závod mistrovství ČSSR se v Olomouci jel v roce 1974. Olomouc se od roku 1974 také stává střediskem motokárového sportu nejen města a okresu, ale i celé Československé socialistické republiky. V tomto roce je AMK Sigma Olomouc pořadatelem mistrovství ČSSR.

Start a cíl jsou stále ještě vně oválu stadionu, ale již lépe odděleny od diváckých prostorů, aby se předešlo případným zraněním diváků. Nutno říci, že už v té době dosahovaly tyto závodní motokáry na rovinkách rychlostí okolo 100 km/h.

Závod byl opět velice dobře připravený a diváci znovu viděli atraktivní zápolení s nesčetnými dramatickými situacemi. Z tohoto závodu se dochoval výtisk části programu a několik archívních fotografií. close První závod mistrovství ČSSR se v Olomouci jel v roce 1974 info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in První závod mistrovství ČSSR se v Olomouci jel v roce 1974

Pohár míru a přátelství zemí socialistického tábora

close Program GP Sigma 1975 - PMP ZST info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Program GP Sigma 1975 - PMP ZST Postupem času a na základě získaných zkušenosti olomoučtí pořadatelé z AMK GŘ Sigma každým rokem vylepšovali trať. Její tvar a délka se upravovaly tak, aby byla jak pro jezdce, tak hlavně pro diváky více atraktivnější.

V roce 1975 byl start přemístěn na ovál Spartakiádního stadionu. Diváci tak mohli vidět jezdce v plné rychlosti v bezpečné vzdálenosti. Pokud byli na ochozech u vjezdu na ovál stadionu, tak mohli z jednoho místa vidět dokonce celou trať.

Po dvou letech zaznamenali pořadatelé AMK Sigma průlom v podobě pořadatelství prvního mezinárodního závodu – Poháru míru a přátelství zemí socialistického tábora – PMP ZST. Bylo to sice jen mezi zeměmi socialistického tábora, ale po tak krátké době od prvního závodu v roce 1973 to byl nebývalý úspěch. Po něm potom následovaly další významné mezinárodní závody motokár v Olomouci – Grand Prix Sigma a Grand Prix Olomouc.

Takto vypadala motokárová trať v Olomouci na Spartakiádním stadionu v letech 1975 - 1977 | Video: archiv Jana Strnadla

Ovšem byla to doba tvrdé totality a to se odráželo ve všech oblastech našeho života, sportovců nevyjímaje. Tomu se museli přizpůsobit i pořadatelé motokárových závodů a svou věrnost straně a socialismu museli zakomponovat i do tištěných programů závodu. Takto a podobně musely být napsány texty v programech motokárových závodů.

close Z programu závodů info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Z programu závodů

Grand Prix Sigma 1977

close Grand Prix Sigma 1977. Start jedné z rozjížděk info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Grand Prix Sigma 1977. Start jedné z rozjížděk

Závody motokár na Spartakiádním stadionu v Olomouci se stávaly čím dál populárnějšími díky dosahovaných rychlostí jezdců v jednotlivých jízdách. Velice atraktivní byly zejména starty jednotlivých jízd, kdy startovní pole 30 jezdců rozburácelo motory a všichni najednou vyrazili jako roj včel za silného hluku motorů do závodu.

Protože v té době ještě v regionu nebyly vysílány žádné přímé přenosy ze závodů velkých Formulí 1 – to mohli sledovat jen diváci na jižní Moravě a v jižních a západních Čechách – tak hromadné starty motokár na olomouckém Spartakiádním stadionu aspoň trochu připomínaly závody velkých monopostů F1.

Archivní fototografie plných ochozů diváků na každém z těchto závodů v Olomouci jsou toho důkazem.

close Grand Prix Sigma 1977 - slavnostní zahájení info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Grand Prix Sigma 1977 - slavnostní zahájení

Jan Strnadl