Právě ve spolupráci s pamětníkem a důležitým členem pořadatelského sboru jsme pro vás při příležitosti významného padesátiletého jubilea připravili jedinečný seriál o historii motokárových závodů v Olomouci. Věděli jste, že u toho vůbec prvního byl i dědeček slavného MMA zápasníka Karlose Vémoly?

Série článků o historii motokár v Olomouci dospěla do velkého finále. Díky bohaté fotogalerii zavzpomínáme na vrcholnou akci – mistrovství světa a Evropy v roce 1989. Ještě předtím ale ke smutné události…

ČÁST 14. - Vrchol i labutí píseň. Mistrovství světa a Evropy v roce 1989 poznamenal odchod Jiřího Sledáře

Ještě na jaře 1989 jsme si všichni dělali naději, že tehdejší největší motoristický talent a náš nejlepší motokárový jezdec Jiří Sedlář v září v Olomouci při MS a ME vybojuje opět titul mistra světa. Bohužel se tato naděje nenaplnila, protože Jiří Sedlář měl v srpnu 1989 při testování svého soutěžního automobilu havárii, kterou ke smutku všech příznivců automobilového sportu nepřežil.

close Smuteční parte o úmrtí motokárového jezdce Jiřího Sedláře info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Smuteční parte o úmrtí motokárového jezdce Jiřího Sedláře

Při slavnostním zahájení šampionátu, který se na Spartakiádním stadionu konal od 1. do 3. září, tak všichni uctili památku velkého závodníka minutou ticha.

O tom, jak náročné bylo tak velkou akci uspořádat, vypráví hlavně předchozí díl našeho seriálu. Tentokrát do Olomouce dorazila opravdová špička včetně 31 Italů. Svět motorů tak o šampionátu hovoří jako o „Tvarůžkách po Italsku“. Nechyběl ani legendární Milan Šimák, který na ME coby nejlepší Čechoslovák bral páté místo.

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989 info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 1. část info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 1. část

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 2. část info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 2. část

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 3. část info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 3. část

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 4. část info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989. 4. část

close Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989 info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Svět motorů informuje o MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989

MS a ME 1989 v Olomouci bylo vrcholným představením pořadatelů Agrotýmu JZD Zlatý klas Štěpínov, ale také labutí písní mezinárodních motokárových závodů na Spartakiádním stadionu v Olomouci.

Čtyři roky tvrdé a vyčerpávající práce pořadatelů se podařilo zúročit v podobě pořadatelství MS motokár třídy 125 ccm Formule C a ME motokár třídy 125 ccm Intercontinental C.

Samozřejmě, nebylo to jen o Agrotýmu Štěpánov. Na pořadatelství se podílela ať přímo či nepřímo řada firem, podniků a společností, bez jejichž pomoci ať už technické, nebo lidské, by se to nepodařilo. A to platilo – jak už jsem psal v předchozích kapitolách – o všech ročnících GP Olomouc.

close Slavnostní zahájení MS a ME 1989 motokár v Olomouci info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Slavnostní zahájení MS a ME 1989 motokár v Olomouci Ale nejdůležitější a největší podíl na úspěšném průběhu a výsledném dojmu byla práce všech členů pořadatelského sboru, ředitelem závodu počínaje a posledním členem úklidové čety konče. Bez jejich nadšení a obětování se mnohdy i na úkor rodiny a zájmu, aby všechno probíhalo bez problémů nebo jen s minimálními problémy, by závody neměly takovou úroveň, jakou měly.

Stejně jako po ME 1980, byl i šampionát MS a ME 1989 (a jeho pořadatel Agrotým JZD Zlatý klas Štěpánov) na výroční konferenci Mezinárodní kartingové federace FIA/CIK vyhlášen jako nejlepší šampionát motokár v Evropě za rok 1989.

Labutí píseň

Bohužel, tento závod byl také posledním závodem, který Agrotým JZD Zlatý klas uspořádal.

V listopadu 1989 přišla revoluce, došlo ke změně ve vedení JZD, které už dále nemělo zájem podporovat motokárový klub a Agrotým JZD Zlatý klas zaniká.

Rokem 1989 také končí éra velkého a silného týmu, jehož jezdci hned po jeho vzniku udávali tón a vyhrávali téměř všechny závody, kam přijeli. Jezdci pochopitelně hledali zázemí, které by jim pomohlo finančně zajišťovat už tak nemalé náklady na techniku a účast na jednotlivých závodech.

close 15000 diváků na Spartakiádním stadionu při MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989 info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in 15000 diváků na Spartakiádním stadionu při MS a ME motokár v Olomouci v roce 1989

Poslední závod na Spartakiádním stadionu uspořádal 19. července 1992 KOMI Cart Club Olomouc jako Pohár Asociace kartingu ČSFR. Poslední motokárový jezdec projel cílem na oválu olomoucké motokárové dráhy v 16 hodin.

Tímto posledním mávnutím šachovnicového praporku se také symbolicky odmávalo a uzavřelo téměř dvacetileté motokárové období závodů motokár na bývalém Spartakiádním stadionu v Olomouci. Stadionu, kde se téměř 20 let psala a mnohdy i přepisovala historie motokár nejen v Československu, ale i v celé Evropě.

close Současný areál bývalého Spartakiádního stadionu info Zdroj: archiv Jana Strnadla zoom_in Současný areál bývalého Spartakiádního stadionu Dvojí ocenění nejlepších pořadatelů mistrovství Evropy 1980 a MS a ME za rok 1989 při vyhodnocení na zasedáních Mezinárodní kartingové federace FIA/CIK v Paříži toho jsou jenom důkazem.

Vysokou organizační a společenskou laťku, kterou nasadili olomoučtí pořadatelé a desetitisícové návštěvy na těchto závodech doposud nebyly, a dovoluji si říci, že ještě dlouho nebudou, překonány. Vzpomínky bývalých závodníků, kteří se závodů ať GP Sigma nebo GP Olomouc zúčastňovali – a to jak našich, tak i zahraničních – to stále dokazují.

Jan Strnadl

Všechny díly našeho seriálu: