Atypické počasí pro tuto podzimní a zimní cyklistickou disciplínu vládlo i letos. Šedesátičlenný peloton vybraných cyklokrosařů ze čtyř světadílů se musel vypořádat s vysokými teplotami a velkou vlhkostí vzduchu. První závod se uskutečnil na vloni vybudované trati v přilehlé pekingské moderní městské části Fengtai.

Na hodně úzké a zatáčkami prošpikované trati s celkem velkým převýšením se nejvíce dařilo belgickému Yorbenovi van Ticheltovi, který si ve třetím okruhu z celkových devíti dojel Švýcara Marcela Wildhabera a do konce závodu již svůj náskok pouze zvyšoval. Emilu Hekelemu se úvod nevydařil podle představ a dojel na 29. místě.

V druhém čínském cyklokrosu v hostitelském městě zimní olympiády 2022 Yanqingu, ukázal český reprezentant svoje vyspělé technické přednosti a dojel opět za úmorného vedra na parkovém okruhu na skvělém devátém místě. Vítězství zopakoval van Tichelt opět před Wildhaberem a třetím Holanďanem Thijsem van Amerongenem.

V ženách měla obrovskou smůlu loňská obhájkyně vítězství Del Carmen Alvarado, která po zdravotních indispozicích v prvním startu pro defekt nedojela ani druhý závod. Příležitosti využila vítězka Holanďanka Joyce Vandenber, která odolala ataku početných Američanek z týmu Jakroo.

Oddílová kolegyně Emila Hekeleho z týmu Stevens Bikes Emilio Sports Iveta Zedníková sbírala zkušenosti z vrcholných zahraničních závodů a na přední příčky se neprosadila.

Manažer české výpravy Roman Brandýs oželel nabídku pořadatelů na změření sil z čínskými soupeři a přijal pozvání do televizního studia, kde se v přímém přenosu podílel na komentování národního závodu mužů Elite a vyměňoval zkušenosti z evropského cyklokrosového pelotonu.

„Čínský cyklokros letošním rokem opět udělal krok dopředu a přání čínského cyklistického svazu, uspořádat třeba i světový pohár, nabývá na realitě,“ uvedl Roman Brandýs.