V poločase bylo skóre ještě poměrně vyrovnané, Tatran první půli vyhrál 16:13. Rozhodující chvíle se začaly odehrávat po nástupu obou týmů do druhého dějství.

V pasáži od 40. do 52. minuty dokázali hosté pouze jedinkrát překonat koncentrovanou litovelskou obranu na čele s brankářem Habermannem, naopak domácí Tatran skóroval hned osmkrát a ze čtyřgólového udělal za dvanáct minut až dvanáctigólový náskok.

„Asi to rozhodlo. Ale myslím si, že Litovel byla ve všem po celý zápas lepší,“ uznal sportovně trenér Velké Bystřice Jaroslav Pazdera.

„Doma hraje Litovel krásnou rychlou házenou, hlavně s perfektním přechodem útoku. To my jsme prakticky gól z rychlého protiútoku nedali, až potom na konci. Nedařila se nám ani střelba. Celkově jsme naším výkonem zůstali za očekáváním,“ dodal.

Také litovelský kouč Zdeněk Sléha viděl jako rozhodující faktor skvělý druhý poločas v podání svého mužstva.

„První poločas to nebylo úplně ono. Podařilo se nám tam odskočit o pět gólů, ale soupeř to ještě dotáhl. Ale pak jsme předvedli famózní druhý poločas. Kluci hráli rychle, kolektivně, přesně tak, jak to má vypadat. Tak kdybychom hráli ještě venku, tak to bude dobré,“ pochvaloval si Sléha.

„Kluci hlavně potom dodrželi to, že se nesnažili o to, aby se každý dal o gól navíc, ale hráli to na jistotu a na góly. Musím ji hodně poděkovat. Stejně jako divákům, kteří byli fantastičtí. Jak naši, tak Bystřičáci byla to paráda,“ doplnil Sléha.

Jeho svěřenci bouřlivému publiku v závěru předvedli i několik takřka exhibičních akcí, povětšinou navíc gólových.

„To už bylo v závěrečné euforii. Když je pět minut do konce a vede se o deset, tak se to dá tolerovat. Když to vychází, tak to trenérovi ani nevadí,“ usmíval se litovelský kouč, který již tradičně jednotlivce nechtěl vyzdvihovat.

„Kdybych někoho vyzdvihl, tak bych zase ty další urazil. Možná někdo trošičku vyčníval, ale důležité bylo, že se hrálo kolektivně. Jeden hráč nikdy zápas neudělá. Jsme rádi, že se nám zapojil Matěj Konšel po zranění, že už budeme mít zase ostrou spojku, která to dovede pustit z dálky,“ řekl Sléha.

To na druhé straně se pozitiva hledala těžko.

„V začátku prvního poločasu jsme hráli docela dobře, ale celkem brzy se to obrátilo. A pak jsme nezachytili nástup do druhé půlky. Snad jen to, že si zahráli i mladí hráči, kteří nezklamali, by se dalo označit za pozitivum. Jinak jich tam moc nebylo,“ řekl Pazdera.

Také on měl slova chvály pro atmosféru v hale.

„Litovel i my máme dobré fanoušky. Prostředí bylo tak perfektní, jak jsme čekali. Jen chyběl náš lepší výkon, aby to bylo vyrovnanější a dramatičtější,“ posteskl si Pazdera.

Tatran Litovel – SK Velká Bystřice 36:25 (16:13)

Rozhodčí: Pluhař, Suchánek. Diváků: 350.

Litovel: Habermann, M. Sléha – Schmalz 4, Kuchař 1, Barabáš 8, Číhal 5, Hanák 1, Nedoma, Šuba 4, F. Sléha 1, Šmíd 6, Konšel 3, Havlíček 1, Macek 3. Trenér: Zdeněk Sléha.

V. Bystřice: Vydra, Hliněný – P. Wolf 2, Pörsök 2, Prepsl, Barvíř, Mézl 4, Skřídlo 8, Balon 2, Schneider, Mičola 1, Nečesaný, Kovalál 2, Vaverka 4. Trenér: Jaroslav Pazdera.