„Je to v každém případě úspěch, obrovsky se zde oproti dřívějšku zvedla konkurence. Řada celků zde byla zastoupena kompletními reprezentačními výběry, kupříkladu Turecko, Ázerbájdžán nebo Litva,“ hodnotí výsledek turnaje reprezentační kouč.

Ten se mohl opírat o páteř týmu tvořenou sedmi Dámami. Na šampionát se podívaly brankářka Barbora Raníková a šestice hráček do pole Salčáková, Kovačíková, Tomečková, Hrbková, Spíchalová a Selucká.

„Byla to určitě výhoda, v řadě činností jsme samozřejmě využívali součinností, které máme nacvičené z klubu. Jenže naše hra je založená na spojkách, které jsme tam neměli, takže jsme museli využívat spojařky z jiných klubů,“ podotýká Krejčíř.

Češky byly vylosovány do skupiny D. V té narazily na silné soupeře – Turecko, pozdějšího vítěze turnaje, a Litvu, která na minulém akademickém mistrovství světa skončila na bronzové příčce.

V prvním zápase se naše hráčky střetly s výběrem Turecka dirigovaném jednou z nejlepších hráček světa Yeliz Özel. Češky držely se svým soupeřem krok jen do poločasu, který skončil 6:11 pro Turkyně. Ve druhém poločase už rozdíl narůstal až na konečných 19:28.

Trenér Krejčíř už tak alespoň mohl šetřit klíčové hráčky na rozhodující utkání s Litvou. V něm našim reprezentantkám paradoxně pomohla nejlepší hráčka Litvy, která za stavu 5:3 pro náš výběr neproměnila sedmimetrový hod.

Při něm navíc úmyslně trefila brankářku do hlavy a dostala červenou kartu s trestem do konce utkání. V zápase zářilo křídlo olomouckých Dam Romana Tomečková, když nastřílela devět branek. Češky tak dokráčely k postupu ze skupiny po výhře 34:25.

Hned následující den děvčata čekalo čtvrtfinále, které jim přiřklo opět velice silného soupeře, výběr Maďarska. Češky však držely se soupeřem krok prakticky celý zápas, ve druhém poločase prohrávaly jen o dva góly.

Následný pokus otevřít hru s cílem zvrátit průběh zápasu se ale nevydařil a český tým ztratil šanci postoupit mezi čtyři nejlepší po prohře 20:27.

„Maďarky byli nakonec lepší, mají velmi kompaktní tým, většina hráček spolu působí i v klubu. Nakonec také prošly až do finále, když pro mě trošku překvapivě vyřadily Rumunky,“ říká trenér Krejčíř.

Ve skupině o 5. až 8. místo se Česká reprezentace střetla s Ázerbájdžánem, velkým překvapením turnaje, který tak rozšířil světovou špičku na osm týmů. V zápase svěřenkyně Ladislava Krejčíře prohrávaly už od samotného začátku utkání a na obrat už nebyly síly.

Děvčata nakonec prohrála 26:34 a čekal je boj o sedmou příčku. V něm narazily na házenkářky Brazílie. Český tým rozhodně netrpěl frustrací z dvou prohraných utkání a byla patrná velká chuť po vítězství.

Celý zápas byl nesmírně vyrovnaný, skóre v poločase bylo 16:16. Družstva se přetahovala o každou branku, a tak byl i po základní hrací době stav nerozhodný 29:29. V prodloužení nakonec akademičky strhly vítězství na svou stranu, byť o jednu jedinou branku, a zvítězily 33:32.

„Velice si cením bojovnosti hráček ve všech zápasech, i v době, kdy už to bylo velmi těžké. Nakonec se nám to v utkání s Brazílií vyplatilo a děvčata o výhře rozhodla v prodloužení,“ ocenil bojovného ducha týmu Krejčíř. I v utkání s Brazílií se prosazovala Romana Tomečková, když znovu nastřílela 9 branek.

„Za celý turnaj bych vyzdvihnul výkony právě Tomečkové, ale i Budayové a Raníkové, která byla velkou oporou až do svého zranění. Kvalitními výkony se prezentovaly i v obraně Kovačíková, Spíchalová a Dominika Selucká. Potěšila mě i Helena Štěrbová, na které je však stále patrná ta dlouhá herní pauza zapříčiněná zraněním,“ ohodnotil výkony svých svěřenkyň Lubomír Krejčíř.