„Vůbec se v takový úspěch nevěřilo, protože loni jsme se zachránili jen s odřenýma ušima. Důležitá byla kvalitní kondiční příprava a stmelení kolektivu. Vyhráli jsme první zápas sezony na palubovce favorizovaných Napajedel o jediný gól a pak už se to táhlo od vítězství k vítězství,“ říká spokojený trenér Jaroslav Pazdera starší, který ale post hlavního kouče od letošní sezony přenechal svému synovi – rovněž Jaroslavovi.

„Na lavičce jsme spolu, já to zaštituji tím, že mám trenérské áčko, on ještě tuto kvalifikaci nemá. Ale většinu pravomocí jsem už nechal právě na něm,“ prozrazuje Pazdera starší.

SK Velká Bystřice vyhrál na začátku druholigové soutěže sedm zápasů v řadě a do sezony vlétl jako uragán.

„Jediný zápas, který jsme na podzim prohráli, byl v Zubří. Tam jsme byli ale hodně oslabení,“ vzpomíná Pazdera na utkání osmého kola na palubovce juniorky Zubří, které jeho tým prohrál vysoko 22:34. Pak se ale tým Velké Bystřice vrátil zpět na vítěznou vlnu a vyhrál dalších šest zápasů v řadě.

Házenkáři z Velké Bystřice mají momentálně na svém kontě šestnáct výher a pouhé tři porážky. Na čele tabulky drží luxusní sedmibodový náskok na Olomouc, která je už nemůže dostihnout.

Velkobystřičtí házenkáři po pohárovém souboji se Zubřím

„Na jaře jsme prohráli pouze dvakrát venku, kdy nám znovu chyběly nějaké opory,“ uvedl Pazdera, jehož tým si definitivní účast v první lize zajistil domácí výhrou 29:20 nad juniorkou Zubří.

„I teď máme spoustu zraněných hráčů a bez tří spojek jsme si stejně zvládli zajistit předčasně postup,“ raduje se zkušený trenér.

„Je to událost, která ve Velké Bystřici ještě nebyla. Jsme z toho samozřejmě potěšení a velice šťastní. Podle mého je to výsledek kvalitní práce s mládeží v minulosti, která se u mužů projevila v této sezoně,“ říká ke skvělému výsledku klubový předseda Vladimír Schneider. Ani on takový úspěch v letošní sezoně nehádal.

„Bylo to příjemné překvapení, největší zásluhu na tom má vedení družstva mužů,“ prohlásil Schneider.

Střelecké eso Jiří Skřídlo

Velkobystřický celek v sezoně táhne nejlepší střelec Jiří Skřídlo, který zaznamenal 109 branek a je šestým nejlepším střelcem soutěže. Nebyl však jediným tahounem mužstva, na brankách se totiž podílel velký počet hráčů.

„Kolektiv je velmi vyrovnaný, ale ústřední postavou je právě Skřídlo. Je to vůdčí typ, který je velmi platný nejen v útoku, ale také v obraně. Mezi další osobnosti patří Radek Balon, o kterého měly zájem i extraligové mančafty. Jiří Barvíř je zase výborný v obraně. Velmi platný je pro nás brankář Michal Vydra,“ vyjmenoval Pazdera největší opory týmu.

Velké Bystřici pomohl k úspěchu i zkušený házenkář Daniel Prepsl, který za tým odehrál čtyři zápasy.

„Je to velmi zkušený hráč, který teď pomáhá Kopřivnici v boji o záchranu v extralize. Nám v několika zápasech pomohl svými zkušenostmi a kluci od něj zase něco získali,“ uvedl Pazdera.

Tým Velké Bystřice se může pyšnit suverénně nejnižším počtem inkasovaných branek v severomoravské skupině druhé ligy. „První místo jsme získali především díky dobré obraně,“ potvrzuje Pazdera, přičemž uvádí jako další klíč k úspěchu velkobystřické fanoušky.

„U nás je nejlepší atmosféra ve druhé lize. Na zápasy chodí i bubeníci a atmosféra je velmi dobrá,“ říká Pazdera. Možná i díky skvělé podpoře Velká Bystřice doma ani jednou neprohrála.

Peníze na první ligu sháníme

Již tři kola před koncem sezony může vedení klubu uvažovat nad budoucností. V příští sezoně má Velká Bystřice právo startovat v celorepublikové první lize.

„Budeme muset získat aspoň dvě posily, hlavně na post spojek. Máme někoho vyhlédnutého, tak uvidíme, jestli se nám to podaří, nebo ne,“ prozrazuje Pazdera.

„Základ týmu pro příští sezonu bude tvořit stávající kádr, ale samozřejmě nějakou posilu budeme potřebovat,“ potvrzuje předseda klubu Schneider, který předpokládá, že startu Velké Bystřice v první lize by nemělo nic zabránit.

„Nechci předjímat, ale myslím, že nám v cestě nebude nic překážet. Může se samozřejmě stát něco nepředvídatelného, ale já věřím, že budeme první ligu hrát,“ říká Schneider.

„Finanční prostředky sháníme. Vypadá to nadějně, zatím to nemáme uzavřené, ale doufejme, že to dobře dopadne,“ prozrazuje Schneider.

Velkou Bystřici v letošní sezoně čekají už jen venkovní zápasy v Trnávce, Olomouci a Havířově.

„Už nám ale naštěstí o nic nejde, takže si zápasy budeme moci vychutnat a užívat,“ usmívá se Pazdera.