Drancují tvrze svých soupeřek a berou si body. Cílem dobyvačné výpravy je přisvojit si postup do nejvyšší TOMS ligy.

Po polovině sezony je jejich tým na druhém místě, přitom přímo postupuje jen vítěz. Nejen o letošním házenkářském tažení, ale i o nejlepších házenkářských letech nebo jeslích se Alena Polášková rozvykládala pro čtenáře Deníku.

Loni jste měla kolem sebe především mladé talentované hráčky, které sbíraly zkušenosti, přitom se vám podařilo dostat až do baráže o nejvyšší soutěž. Změnilo se nějak výrazně složení letošního týmu?

Naše družstvo se od minulé sezony moc nezměnilo. Odešla střední spojka Roslyng a pivotka Wising. Přišly jen dvě mladé hráčky – dvojčata Buus Nielsenova, která ještě loni hrála dorosteneckou soutěž ve Viborgu. Jedna je střední spojka, druhá je pivotka a obě jsou moc šikovné.

Vize byla taková, že loni jste nabraly zkušenosti a letos budete bojovat o návrat do nejvyšší Toms ligy. Jak se vám to daří?

Musím říct, že jsem příjemně překvapená naší hrou. Už příprava naznačovala, že jsme šly herně nahoru, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Hlavně se nám daří vyhrávat vyrovnané zápasy, které jsme minulý rok prohrávaly.

Cíl je tedy jasně stanovený na postup?

Před letošní sezonou nám dal klub na postup dva roky. Cíl na tuto sezonu je stanovený být do třetího místa, příští rok ještě posílit a pokusit se o postup.
Já ale doufám, že se nám povede postoupit už letos, abych si ještě zahrála ligu. Bohužel jen první postoupí přímo, druhý a třetí hrají baráž s týmy z první ligy. Je dost těžké se dostat do ligy, pokud nepostoupíš přímo, ještě se to žádnému týmu nepovedlo.

Kdo by vám to mohl nejvíc zkomplikovat?

Po první části to zatím vypadá, že naším největším soupeřem je jednoznačně Skive. Také Tvis Holstebro a Ydun má kvalitní družstvo.

Po podzimu jste nakonec až na druhém místě, když jste v posledním kole prohrály se Skive. Jaký tedy máte z první půlky pocit?

Já určitě dobrý. Daří se nám vyhrávat zápasy, které bychom v minulé sezoně určitě prohrály. Je velká škoda, že se nám zranila v pátém kole naše důležitá hráčka Christina Aalingová. Je to levačka, juniorská mistryně světa a Evropy. Přetrhla si přední křížové vazy, takže ji nebudeme mít do konce sezony. Hodně nám chyběla především v posledních dvou důležitých zápasech, kdy šlo o každý gól. Zápas se Skive mě moc mrzí, ale věřím tomu, že je doma porazíme. Teda pokud se nám někdo další ze základní šestky nezraní. Máme teď docela úzký kádr, je nás dohromady jen dvanáct.

Asi je to radost, hrát, když se pořád vyhrává, ne?

To je pravda. Pro psychiku družstva není nic lepšího než výhra.

Mají dobré výsledky i nějaký ohlas u veřejnosti?

Teď na nás určitě chodí víc lidí než vloni. Na ty nejlepší zápasy bývá plná hala, což je zhruba 750 diváků. Atmosféra je báječná, všichni povzbuzují a ženou nás za výhrami. I ohlasy po zápasech jsou velmi pozitivní. Určitě na to má vliv, že vyhráváme, ale musím říct, že i když jsme prohrály, tak diváci přišli a povzbudili nás. Průměr na zápasech je tak 500 diváků.

Chtěla jste si především házenou užívat, jak se vám to v dánském klubu daří?

Já si házenou moc užívám. Teď by to chtělo jen zastavit čas, abych si to mohla užívat déle. Jak se říká, že u házenkářek jsou nejlepší léta od osmadvaceti do třiceti, tak u mě to platí doslova.

Takže váš plán, že příští sezona bude vaše poslední, pořád platí?

Nic se nezměnilo. Já bych ráda ještě hrála dál, ale už taky musím myslet na mimčo. Takže ještě rok a půl a skončím. Náš manažer už za mnou byl, zda bych nepodepsala ještě aspoň na rok, ale řekla jsem, že už ne.

Loni jste byla v klubu nejlepší střelkyní, letos je před vámi Krøyerová. Jste ráda, že už neleží tíha kanonýrky jen na vás?

Holky už do toho jdou odvážněji a nebojí se rozhodovat. Krøyer je moc šikovná hráčka, která může hrát na křídle i na spojce. Je hodně dynamická a rychlá. Taky na sebe bere odpovědnost, když jsem na osobní obraně.

A jak se vám samotné letos daří?

Je těžké se sama hodnotit. Ale podle reakcí diváků a trenéra bych řekla, že mi to docela jde. I mimo házenou jsem moc spokojená. Mám tady přítele, který mě v házené i mimo podporuje. Našli jsme si tady přátele a začínám kromě házené i pracovat. Navíc máme často návštěvy rodiny a přátel z Česka, takže se opravdu nenudíme.

O jakou práci se jedná?

S prací pro mě je tady trochu problém. Má to strašně moc podmínek, než vydají pracovní povolení. Už jsem pracovala v restauraci jako servírka, ale jelikož přestali být naším sponzorem, tak jsem nedostala povolení a musela jsem skončit. Teď mi pomohl náš manažer najít práci v jesličkách. Zatím se tam chodím seznamovat s dětmi a prostředím, a až dostanu pracovní povolení, tak bych tam začala na částečný úvazek pracovat. Snad to dopadne a povolení mi dají. Byla by to pro mě vysněná práce tady v Dánsku.

V Sonderjyske jste už čtvrtou sezonu. Je to vidět i na vašem postavení v klubu?

No první dvě sezony nebyly nic moc. Sice jsme první sezonu postoupily do ligy, ale v družstvu to nebylo dobré a ani trenér nebyl ideální. Třetí sezonu přišel současný trenér Jan Laugesen a koncept družstva se změnil. Sází na obranu a kolektivní pojetí hry a v tom se shodujeme na sto procent. Já ještě spolu se dvěma Maďarkami jsme takové rutinérky družstva. Holky nás respektují a berou naše připomínky jako přínosné.

S reprezentací jste se už rozloučila, ale teď se vrátila zpátky třeba Katka Vašková. Nezkoušel vás trenér Tkadlec taky přemluvit k návratu?

Pozvánku do širší nominace jsem dostala, ale odmítla jsem kvůli klubu. Termíny v první divizi se kryly s termíny reprezentace a nešlo přehazovat zápasy jen kvůli jedné hráčce. A navíc si myslím, že reprezentace nemá nouzi o levoruké hráčky. Holky jsou moc šikovné a mají před sebou budoucnost.

A sledujete výkony národního výběru, nebo už to jde kolem vás?

To víte, že sleduji. Holkám jsem držela palce v předkvalifikaci a teď doufám, že dostanou nějakého přijatelného soupeře do kvalifikace a postoupí na mistrovství. I interligu sleduji. Myslím, že Olomouc má letos suverénně nejlepší družstvo z těch českých. A moc bych jim titul přála. Takže, holky, držím pěstičky!

Miloslav Jančík