V prostějovském týmu chyběly ze zdravotních důvodů Biksadská, Bramborová, Ssuschkeová, a Kučerová. Valenteová po vyléčení sice už střídala, chyběla jí bez plnohodnotná příprava k utkání.

Po zahájení úvodního setu vedly Prostějovanky 2:0 a 5:1, soupeřky snižovaly na 5:4, 6:5 i 7:6, ale potom si zajistil Prostějov znovu čtyřbodové vedení 10:6. Snaživé reprezentantky hanácké metropole stáhly znovu na 11:10, následně bojovaly při dlouhé výměně míčů o vyrovnání, ale nezdařilo se.

Náskok tří bodů domácích pak ještě snížily na 14:13, ale potom už vstoupily Prostějovanky na cestu k setovému vítězství . První setbol Olomoučanky odvrátily, druhý už ne.

Ve druhém setu si zajišťovaly volejbalistky Prostějova vedení snadněji. Diváky zaujaly dvojbloky Spalové s Tomašekovou, na druhé straně sítě pak za chvíli i Mátlové s Nachmilnerovou, ale také smeče domácí Nnamaniové i hostující Dedíkové.

Opomenout nelze skutečnost, že těžké míče zachraňovaly na prostějovské straně s liberem Tomanovou i Spalová s Ljakuninovou a že olomoucká Gregorová patří stále k hráčkám s velmi kvalitním servisem.

I její zásluhou stáhla Olomouc desetibodové vedení Prostějova na šestibodové. Dva dobré dvojbloky dvojice Nnamaniová – Tomašeková pak odstartovaly závěrečnou jízdu Prostějova k výhře i ve druhém setu.

Ve třetím začala výborně podávat Nnamaniová a domácí hráčky vedly už 5:0. Olomoucký celek šel po vyrovnání na 11:11 poprvé do vedení 11:12 a při servisu Langové zaznamenal tříbodovou šňůru na 12:15.

Poté navýšil náskok až na šestibodový (15:21), Prostějovanky se ještě pokusily nepříznivý stav zvrátit (21:23), ale o setu pro Olomouc následně rozhodla kvalitní smeč Dedíkové a neméně dobrý dvojblok páru Chalcarzová – Langová při útočném pokusu Soaresové.

Ve čtvrtém setu servírovala za stavu 3:1 Gregorová úspěšně na 3:4, stav 4:6 vyrovnaly prostějovské hráčky na 6:6 a pak už vedení postupně navyšovaly.

Soupeřky ještě dokázaly pohrozit snížením na 18:17 šňůrou úspěšných míčů při servisech Chalcarzové, ale závěr utkání patřil Nnamaniové, která potěšila diváky třemi smečařskými bombami.

„Vzhledem k citelné marodce v týmu zkoušíme různé varianty, řekl po utkání prostějovský trenér Miroslav Čada. „První dva sety byly z naší strany velice dobré, potom nám dělaly problémy kvalitní olomoucké dvojbloky.

Nakonec ale rozhodl větší potenciál Prostějovanek v útoku. Zejména z levé strany je velmi silný útok Nnamaniové, v příjmu míčů zatím už tak dobrá není. Na přihrávce se naše hra zklidnila zařazením Valenteové. Dnes jsem byl nejvíc spokojen s výkony Spalové, Ljakuninové a Novákové.“

Úsměv ve tváři trenéra olomouckého celku Jiřího Teplého vyjadřoval, navzdory prohře, spokojenost.

„V utkání s týmem, se kterým se dá těžko udělat víc, jsme podali důstojný výkon. Snad až na druhý set, kdy jsme hráli s přílišným respektem. Ve třetím jsme pak dostali Prostějovanky pod tlak dobrými servisy. Chci pochválit své svěřenkyně za bojovnost, zahrály mnohem lépe než ve Frýdku-Místku, ale ten bude určitě figurovat v popředí tabulky. Naše střídačka se teprve tvoří, některé naše hráčky máme ve šternberském týmu.“

VK Modřanská Prostějov – SK UP Olomouc 3:1 (19, 14, –21, 19)

Rozhodčí: Vojtíšek, Pavelek. Čas: 90 minut. Diváků: 1300.

Sestava Prostějova: Nnamaniová, Spalová, Nováková, Ljakuninová, Tomašeková, Soaresová. Libero: Tomanová. Střídala: Valenteová.

Sestava Olomouce: Dedíková, Langová, Gregorová, Chalcarzová, Nachmilnerová, Měrková. Libero: Maléřová. Střídala: Mátlová.

MIROSLAV MAZAL