Před čtyřmi lety totiž mohl olomoucký rodák s tenisem skončit. Onemocněl zánětem osrdečnice. Nemocné srdce se muselo léčit. A k velké radosti se dalo všechno do pořádku. Jenže letos na Australian Open opět všem blízkým Jana Hájka pořádně zamrazilo. Skreč v prvním kole. Agentury uváděly jako důvod blíže nespecifikované potíže se srdcem. „Já jsem před čtyřmi roky prodělal zánět osrdečnice a to se vyléčilo. Ale měl jsem strach, jestli se něco podobného nevrátilo. Prokázalo se, že ne. Že to byla vyloženě otázka dehydratace těch místních podmínek,“ ulevil si tenkrát Hájek.

Jen už ne srdce


Zranění ramene, kolena nebo loktu stály tenisového bojovníka z Hané další zápasy. Ohlášených skrečí přibývalo, ale při vší smůle byl Hájek rád, že se nejedná o srdce. „V životě jsem si prožil hodně problémů se zdravím, takže si hlavně přeji, abych byl zdravý já, aby byla zdravá moje rodina. A potom, jestli výsledky přijdou, nepřijdou, není tak důležitý. Hlavně, aby byl člověk zdravý. To není žádné klišé, to si člověk uvědomí, až má problémy,“ prozradil své životní krédo přítel bývalé tenistky Dáji Bedáňové.

Myslíte si při pohledu na agresivní přesné údery Jana Hájka na tenisových kurtech proti nejslavnějším hráčům světa, že skončil příběh statečného bolavého srdce happy endem? Zatím bohužel nikoliv. „Myslím si, že zdravotní stav můžu zaklepat. Je dobrý. Ještě nějaké vyšetření podstoupím, aby vše bylo stoprocentní. Nějaké vyšetření jsem podstoupil v Londýně. Prokázalo se, že srdce je v pořádku, že by žádné problémy neměly být. Ještě jedny testy absolvuji asi v Praze. Myslím, že všechno bude v pořádku,“ věří Hájek v definitvní jistotu.

Daviscupový sen


A pokud bude opravdu srdce v pořádku, mohl by si Jan Hájek v zápasech proti Švýcarsku splnit svůj tenisový sen. „Vždy jsem snil o reprezentaci, o Davis cupu,“ netají se Hájek. A nehrající kapitán českého daviscupového týmu má Jana na seznamu. „Limitující pro něj jsou četná zranění. Hlavně s tím srdcem, co měl i v Austrálii. Letos skrečoval osm zápasů. To si myslím, že je jeho největší problém. Doufám, že se s tím vypořádá, bude zdravý a do toho Davis cupu bude v příští době patřit,“ uvedl pro Deník Jaroslav Navrátil.

Zdá se, že statečné srdce Jana Hájka pozlobí na kurtu i další esa světového tenisu. „Chci hrát a chci vyhrávat!“ Prohlásil po Wimbledonu zarputilý Olomoučan, jenž spolu s Bedáňovou zakládá ve svém rodném městě tenisovou akademii.

Jan Hájek na kurtu.