Když se jej novináři po skončení Czech Open na závěrečné tiskové konferenci ptali, zda je připraven naskočit za eventuálně zraněného Radka Štěpánka, byl s těmito ambicemi velmi opatrný.

„Jsem třetí hráč, takže se nebudu nominovat do pozice dvojky. Když se určí, že budu hrát já, tak budu samozřejmě připraven. Udělám pro to sto padesát procent, abych vyhrál,“ prohlásil tehdy jako čerstvý trojnásobný vítěz největšího mužského turnaje u nás.

Možná ani tehdy netušil, jak jeho sto padesáti procentní úsilí bude v Chile potřeba. Poté co svoji účast odřekl i wimbledonský finalista Tomáš Berdych bude největší zodpovědnost ležet na šestadvacetiletém rodákovi z Olomouce.

„Je to změna. Tuhle pozici jsem zatím nikdy nezažil. To že postrádáme Radka a Tomáše je pro nás velká ztráta, ale Chilané také nehrají v nejsilnější sestavě, takže ty zápasy jsou všechny otevřené a máme šanci vyhrát,“ uvedl Hájek na Facebooku českého daviscupového týmu po té, co absolvoval úvodní tiskovou konferenci v dějišti víkendového utkáním, v přímořském letovisku Coquimbu.

Na pobřeží Pacifiku dorazila úvodní část české výpravy tvořená Hájkem, deblistou Františkem Čermákem a kapitánem Navrátilem v neděli. Teprve po třech dnech ale tenisté pociťují únavu z daleké cesty.

„První dva dny jsem se cítil lépe než dneska. Říká se, že třetí den ta únava na člověka vždycky dolehne, což se u mě potvrdilo. Ale do zápasu mám ještě tři dny. Máme tady perfektně zařízenou regeneraci, stará se o nás tým lidí, takže myslím, že všichni budeme v pátek na sto procent připraveni,“ říká Hájek, který navíc stále bojuje s šestihodinovým časovým posunem.

„Dnes jsem se probudil před pátou a už jsem nemohl spát,“ pousmál se český reprezentant, který si zvyká na to, že na jižní polokouli panuje zimní období. „Světlo je tady až kolem osmé hodiny a slunce brzo zapadá. Přes den je ale teplo a počasí je moc pěkné. Teplota je okolo dvaceti stupňů,“ pochvaluje si chilskou spíše jarní než zimní atmosféru.

Každé ráno běhá na pláži

Každé ráno si Hájek chodí zaběhat podél pobřeží Tichého oceánu. S ostatními členy týmu, který doplnili opozdilci Lukáš Dlouhý s Ivem Minářem, trénuje na hodně měkkých antukových kurtech. Tréninkový dvorec dokonce kapitán Navrátil označil za oraniště.

„Kurty nejsou ideální. Ale doufejme, že do pátku to bude v lepším stavu. Ale je to pro všechny stejné. Na tohle se vymlouvat nemůžeme,“ ví momentálně 94. hráč světového žebříčku.

Olomoucký tenista má za sebou zatím pouze tři daviscupové střetnutí. Všechny zápasy odehrál na svém nejoblíbenějším povrchu – antuce. Premiéru si odbyl loni v Chorvatsku. Po sobotním rozhodnutí nešel s týmem oslavovat a o den později výborně připravený zdolal Karanušiče. Památný zápas odehrál při finále ve Španělsku, kde srdnatě vzdoroval Nadalovi. V Belgii letos na jaře ještě neuspěl s Darcisem.

Právě při své premiéře dal najevo, co pro něj znamená slovo zodpovědnost. To jediné ho nyní může naopak svazovat. Musí se zhostit nezvyklé role – táhnout daviscupový tým za vítězstvím a postupem do semifinále.

V pátek poprvé v kariéře pozná, jaké to je nastoupit za nerozhodnutého stavu. Soupeřem mu bude chilská dvojka, kterou by měl být podle předpokladu Jorge Aguilar. Ve čtvrtek proběhne los, který rozhodne o pořadí pátečních zápasů.

„Rád bych začínal, protože nikdo nemá rád, když musí na svůj zápas čekat třeba několik hodin. Ale to je los a člověk to neovlivní,“ říká Hájek, který má kromě chilské jedničky Nicolase Massua respekt i právě z Aguilara.

„Massu nemá takovou formu jako já. Ale na jeho straně zase budou zkušenosti. Aguilar má horší žebříček než Massu, co se ale aktuální formy týká, tak myslím, že rozhodně nehraje hůř,“ upozorňuje Hájek.

Mnozí kritici varovali, že český daviscupový tým je při absenci Berdycha nebo Štěpánka ztracen. Nyní nastala varianta, že dokonce chybí oba. Parta okolo Hájka má ale šanci ukázat, že český tenis nejsou jen dvě jména začínající na písmena B a Š. Využít absence Fernanda Gonzálese a přivést z jižní Ameriky postup. Tak zní úkol Navrátilovy družiny.

MIROSLAV MAZAL