Olomoucký tenista má za úkol pomoci Tomáši Berdychovi dotáhnout český tým k očekávanému vítězství nad Kazachstánem.

„On bude lídrem týmu a doufám, že my ostatní se k němu připojíme a přidáme nějaký ten bodík,“ řekl Hájek po pátečním příletu z amerického turnaje v Delray Beach.

V utkání prvního kola turnaje jste pro nemoc skrečoval zápas s Kolumbijcem Fallou. Jaký je váš aktuální zdravotní stavu?
V pátek dopoledne jsme s manželkou přiletěli domů, cestu jsem přežil a stav se nezhoršil. Jediné štěstí bylo, že jsem neměl teploty, takže to byla jen taková viróza. ale strašně mě bolelo tělo. Naštěstí se mi to snad podařilo zastavit nějakými prášky a homeopatiky. Teď se cítím lépe, trochu jsem ještě nachlazený, ale pokud všechno bude probíhat tak jak má, tak si myslím, že by se to mělo do neděle nebo do pondělka dát do pořádku.

V Delray Beach onemocněl i Radek Štěpánek, který se následně odhlásil z Davis Cupu. Na turnaji řádil nějaký virus?
Většina z nás se zřejmě nakazila už o týden dřív v Memphisu a pak se to projevilo až v Delray Beach, kde bylo teplo a organismus na to reagoval trochu jinak. Byl to asi nějaký vir, který se mezi hráči roznesl a bylo nás nemocných opravdu dost. Někteří hráli, někteří krečovali a někteří se z turnaje rovnou odhlásili. Bohužel to postilo i mě, přitom jsem se hlídal, beru vitamíny, ale některé věci zkrátka nejdou ovlivnit.

Nehrající kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil s vámi počítá pro páteční dvouhru proti Kazachstánu. Budete stoprocentně připraven?
Doufám, nic jiného mi nezbývá a udělám maximum proto, abych byl ready. Od pondělí začnu trénovat, navíc ta pauza nebyla až tak velká, protože jsem ještě v úterý hrál. Když si dá člověk pár dní volno, tak to snad nebude tak hrozné. Budu mít čtyři dny na to, abych se připravil a uvidíme jak to dopadne. Udělám maximum pro to, abych uspěl.

V pátek přišla špatná zpráva z Dubaje, kde svůj semifinálový zápas s Djokovičem skrečoval Tomáš Berdych. Máte nějaké zprávy o jeho zdravotním stavu?
S kapitánem Navrátilem jsem mluvil ráno po mém příletu a bavili jsme se o mém zdravotním stavu. Pak jsem se z internetu dozvěděl, že Tomáš skrečoval zápas. Snad to nebude nic vážného a doufejme, že bude brzy v pořádku. Kdyby se ještě nedej bože stalo i něco Tomášovi, tak už by ta situace byla kritická.

Jistě vám ani neutekla menší aféra kolem odmítnutí účastí Jana Hernycha. Jaký na to máte názor?
Tak to bych nechal bez komentáře. Svůj názor na to mám, ale nerad bych to nějak komentoval.

V letošní sezoně jste zatím ani jednou neprošel na turnajích do druhého kola. Jste zklamaný ze špatného vstupu do sezony?
Samozřejmě. Už za sebou máme skoro dva měsíce a výsledky jsou zatím takové mizivé. Nechci to na to svádět, ale začátek sezony se odvíjel od toho, že jsme do sezony vstupoval bez přípravy, protože jsem byl celý prosinec zraněný. Prakticky jsem začal hrát až v Austrálii, kde mi ale nepřál los. (v prvním kole Hájek vypadl s Andy Roddickem, pozn. red.) Pak jsem odjel na další turnaje, kde jsem podle mého hrál docela dobře. Ale bylo jasné, že když do toho člověk rychle naskočí tak asi hned nezačne vyhrávat. V Americe jsem odehrál za tři týdny sedm osm zápasů, takže jsem se dostal do nějakého zápasového tempa. Doufám,že když budu zdravý, tak ty výsledky přijdou. Člověk musí být trpělivý.

Možná první velké letošní vítězství přijde právě v Davis Cupu. To by byl příjemný zlom, souhlasíte?
Kdybych vyhrál páteční dvouhru, tak bych to bral všemi deseti. Neříkám, že by byl zapomenut ten začátek sezony, ale bylo by to pro mě důležitější, než třeba nějaké to kolo v Delray Beach.

Nelitujte trochu toho, že jste na startu sezony zvolil turnaje na tvrdém povrchu a nedal raději přednost podnikům hraným na antuce?
Tuto otázku teď slyším ze všech stran. Samozřejmě jsem preferoval hlavní soutěž na betonu než kvalifikaci na antuce. Na turnaje do Jižní Ameriky jsem se nedostal, ale na turnaj na tvrdém povrchu v San José to do hlavní soutěže bylo. Na dalších dvou turnajích jsem byl tak těsně, že jsem doufal, že se do hlavní soutěže nakonec dostanu. Bohužel v Memphisu jsem skončil druhý ven a předem se odhlásil jeden hráč a v Delray Beach jsem byl první ven a předem se neodhlásil nikdo. To byla smůla, protože jsem musel na obou turnajích hrát kvalifikaci. Kdybych byl v hlavní soutěži, tak by to možná taky vypadalo jinak. Já si myslím, že jsem rozhodně lepší na antuce, ale i na tom betonu, zvlášť když to není v hale, ale venku, můžu hrát dobré zápasy, jak jsem ukázal třeba loni v Fishem v Americe. Myslím, že na tvrdém povrchu nejsem úplně beznadějný. Samozřejmě antuka je můj lepší povrch, ale turnaje jsem si vybral takto. Kdybych v prosinci věděl, že se do hlavních soutěží na tvrdém povrchu nedostanu, tak bych si to vybral jinak. Ale to jsem tenkrát nemohl vědět.

Reprezentanti Kazachstánu letošní sezonu rovněž nenastartovali v optimální formě. Je to velká výhoda pro český tým, že nastoupí proto soupeřům, kteří se výsledkově spíše hledají?
Musím říct, že jsem soupeře nějak moc nesledoval. Spíš jsem jenom četl, jak o nich píší čeští novináři, že nemají moc formu. Ale Golubev je čtyřicátý na světě a Kukushkin šedesátý. Jsou to kvalitní hráči, sice nevím jaké mají zkušenosti s Davis Cupem, protože ten je specifický, ale myslím, že ty šance je porazit jsou tak padesát na padesát. My máme domácí prostředí a Tomáše Berdycha, který je sedmý na světě. On bude určitě lídr týmu a doufám, že my ostatní se k němu připojíme a přidáme nějaký ten bodík. Buď já v singlu nebo Lukáš Dlouhý v deblu a přispějeme, aby na to Tomáš nebyl sám.

Miroslav Mazal