V utkání prvního kola s horkým favoritem a devatenáctým nasazeným Američanem Mardym Fishem vedl 2:1 na sety a byl krok od seznace.

„Klíč k výhře byl chytit začátek čtvrtého setu, ale nedal jsem mu důvod, aby znervózněl,“ litoval sedmadvacetiletý tenista, kterého bude za čtrnáct dní čekat semifinálová bitva v Davis Cupu.

Soupeřem českého týmu bude Srbsko s Djokovičem s Tipsarevičem, kteří stále bojují na US Open. Naopak Češi vypadli v prvním kole.

„Já si myslím, že to může být částečně naše výhoda. Na Davis Cup všichni pojedeme natěšení a odpočatí,“ věří Hájek.

S jakými pocity jste se vrátil z New Yorku?
Já jsem dnes (v pátek, pozn. red.) dopoledne přiletěl a jsem samozřejmě unavený, protože jsme letěli přes noc a moc jsem nespal. Bude nějaké ty dva dny trvat, než si přivyknu na ten evropský režim. Jinak tam je určité zklamání z toho, že jsem v uvozovkách nic neuhrál. Los byl opět těžký, ale už jsem k tomu vítězství měl blíž než třeba v Paříži nebo ve Wimbledonu. K tomu abych vyhrál chybělo celkem dost, ale pokud budu takových zápasů hrát víc, tak není důvod proč bych neměl vyhrát třeba příště.

Štěstěna při losování se k vám opět otočila zády. S čím jste šel do zápasu proti jedné z největších amerických nadějí?
Favorit jsem určitě nebyl, ale do zápasu jsem šel samozřejmě s tím, abych vyhrál. Věděl jsem, že Fish výborně servíruje, ale že na druhou stranu zase není tak nebezpečný ve hře od zadu.

V prvním setu jste ale dostal kanára. Co se tam přihodilo?
Zvolil jsem na začátek špatnou taktiku. Pak jsem ji změnil a další dva sety jsem hrál výborný tenis. Klíč k výhře byl chytit začátek čtvrtého setu, kdy jsem na tom byl lépe než on, ale nedal jsem mu důvod, aby znervózněl. On se pak dostal na koně, vyhrál čtvrtý set a pak to už bylo s rozjetým soupeřem velice těžké. Publikum bylo na jeho straně a mě už ke konci malinko docházely síly. Panovalo opravdu šílené vedro.

Sebralo vám tropické počasí hodně sil?
V New Yorku zrovna byla největší vedra za posledních dvacet let. Bylo tam nějakých devadesát stupňů Fahrenheita což je kolem čtyřiatřiceti stupňů Celsia. Na kurtu samozřejmě víc – přes čtyřicet stupňů, takže si při střídání člověk dával kolem krku led, aby se trochu zchladil. Nastupovali jsme na kurt v jednu odpoledne a končili ve čtyři, kdy je to vedro největší. Ke konci mi malinko došly síly. Ne že bych byl úplně vyčerpaný, ale i hlava trochu odpadla a nebyla schopna v tom pátém setu v fungovat jako na začátku.

Nedolehl na vás za stavu 2:1 na sety určitý strach z možného senzačního vítězství?
Když jsem vyhrál třetí set, tak jsem věděl, že mám k vítězství blíž než on. Ale věděl jsem, že to bude strašně těžké, protože on servíroval výborně. Do té doby jsem měl defacto dvě brejkové šance a ty jsem využil. Díky tomu jsem vyhrál druhý a třetí set. Klíčový byl začátek čtvrté sady, který se mi nepovedl, a v pátém setu to už za velké divácké podpory zvládl on.

Jak jste si užil bouřlivou atmosféru na jednom z hlavních kurtů areálu ve Flushing Meadows?
Atmosféra byla výborná, byl skoro plný Grandstand. Samozřejmě devadesát devět procent fandilo soupeři. Já jsem měl pár svých lidí v lóži a ti mě maximálně podporovali. Diváci byli naprosto féroví, takže až na to, že jsem prohrál, to byl naprosto parádní zápas. (úsměv)

Vy se již pomalu můžete začít soustředit na semifinále Davis Cupu, který český tým čeká za čtrnáct dní v Srbsku. Máte zprávy, že jste opět v nominaci?
Já myslím, že nominovaný jsem, ale ještě ani přesně nevím, kdy je odlet. Předpokládám, že to bude o následujícím víkendu. Teď si dám do úterý oddech, musím se aklimatizovat tady na to počasí, abych se nenachladil, protože je od dvacet stupňů méně, než bylo tam.

Českým tenistům, se kterými se počítá do Davis Cupu, se na US Open vůbec nedařilo. Naopak Srbové v čele s Djokovičem a Tipsarevičem září. Co to může znamenat pro vzájemný duel v Bělehradu?
Já si myslím, že to může být částečně naše výhoda. Na Davis Cup všichni pojedeme natěšení a odpočatí. Nikdo tam nepojede na poslední chvíli po dlouhých zápasech po dvou týdnech na grandslamu. Tomáš Berdych dostal na US Open Llodru, který byl první nenasazený a Radek Štěpánek Benneteaua, který byl druhý nenasazený. Takže to byli asi nejhorší soupeři, které mohli dostat. Já jsem měl Fishe, který v posledních dvou měsících patří mezi pět nejlepších co se týče získaných bodů. Nedělal bych z toho nějakou vědu. Tenis je v dnešní době tak strašně vyrovnaný, že když se podíváte na výsledky, tak někdy nechápete. Jak říkám, nic bych z toho nedělal a aspoň budeme mít dostatek času na přípravu na Davis Cup.