V klání, které startovalo i končilo v areálu litovelského pivovaru však ale o samotné závodění vlastně ani nešlo.

Zapojit se mohl prakticky každý, a to na dvou distancích – šestnáctikilo­metrové, která byla primárně určena pro soutěž rodinných týmů s dětmi, a třicetikilometrové, jíž zvolilo celkem 204 mužů, žen a juniorů.

Trať vedoucí okolím Litovle zvládl nejrychleji Stanislav Špiler z CK PeMap Přerov, jemuž jen o chlup uniklo pokoření hranice 52 minut. „Jelo se perfektně, trať byla suchá. Jen trochu vadil ten vítr, ale pomáhali jsme si navzájem, nejdřív jsme jeli ve čtyřech a pak ve dvou," říkal vítěz v cíli.

„Rozhodlo se asi šest kilometrů před cílem, kde se jelo přes louku, tam to bylo trochu na morál. Věděl jsem že musím nastoupit, protože jsem nechtěl, aby se rozhodovalo ve špurtu. Tam už se může stát cokoliv," doplnil Špiler, jenž zároveň přiznal, že Free Litovelská jízda už má pravidelné místo v jeho kalendáři.

„Jezdím po závodech po celé republice. Tady se spíš sejdeme z kamarády z týmu a nebereme to tolik vážně. Každá výhra ale potěší," uvedl závodník, jenž v Litovli vyhrál už potřetí. „Je to taková milá tradice," usmíval se.

Juniorský závod, který byl vypsán pro jezdce narozené v roce 1994 a mladší, vyhrál štenberský Petr Pšeja. V celkovém pořadí dojel sedmnáctý.

Mezi ženami kralovala Barbora Hanzlová z Prostějova, která ve finiši těsně přetlačila Jitku Konečnou z Loučan.

Soutěž rodinných týmů ovládli Jiří a Martin Valigurovi.

Výsledky

muži: 1. Špiler (CK PeMap Přerov) 52:01, 2. Šustr (Silný Uničov) +0:24, 3. Bárta (Ostrava) +1:24, 4. Grézl (Uničov) +1:27, 5. Tyráček (Mohelnice) +1:59, 6. Sekerka (Olomouc) +2:00.

Junioři: 1. Pšeja (Šternberk) 57:15, 2. Kosatík (Mor. Beroun) +0:22, 3. Orava (Olomouc) +6:10.

Ženy: 1. Hanzlová (Prostějov) 1:00:36, 2. Konečná (Loučany) -stejný čas.

Rodinné týmy: 1. Jiří a Martin Valigurovi, 2. Radek a Michal Šmoldasovi, 3. Vojtěch a Tomáš Vyroubalovi.