„Zápas asi stejný jako v Prostějově. Prohrávali jsme 0:2 a srovnali na 2:2, ale pátý set totálně vypustíme, vypadneme z tempa a prohrajeme. Holky bojují, makají a odjezdí to, ale máme úzký kádr, táhnout to tři měsíce v osmi lidech jsou vlastně od nich neskutečné výkony,“ říkal po zápase smutný kouč Olomouce Jan Drešl.

Favoritkám utekl začátek střetnutí (3:0), ale úvodní ztrátu rychle dohnaly (4:4). Navíc netrvalo dlouho a vékáčko šlo zlepšeným výkonem nahoru, když zatlačily podáním i útokem (7:10). Náskok pak trpělivě udržovalo, koncentrovaným přístupem nenechalo soupeřky dlouho ani jednou přiblížit na rozdíl méně než dvou bodů. A zdálo se, že bez větších problémů dotáhne zahajovací část do příznivého konce. Komplikace nastaly vinou nevynucených chyb až před finišem (15:20 - 22:23), nicméně drama se mu povedlo těsně ustát - 23:25.

Určitou nejistotu nechal hostující tým zkraje druhého dílu za sebou, naopak dobrou hrou opět získal náskok 1:3 a 3:6. Přesto Čadovy svěřenkyně nenabíraly výraznější převahu vinou zbytečných zaváhání. Bojující Šantovka toho využila nejprve ke snížení (5:6), poté k vyrovnání (10:10) a vzápětí i k obratu (13:11). Tým vedený Simonou Bajusz se pak sice okamžitě vzpamatoval, leč Olomoučanky znovu zapnuly a koncovka byla ještě dost vypjatá. Konečný výsledek zněl 22:25.

Hned v nástupu do třetího dějství pro změnu zabraly vysokoškolačky, které rázem vedly 6:1. Vzrostlé manko však prostějovský kolektiv bleskově téměř smazal šňůrou čtyř výměn za sebou. Pak ale nastal značný propad, čehož olomoucké hráčky pohotově využily (16:13, 19:15, 23:19). A nabranou výhodu, i přes tři odvrácené setboly (24:21 - 24:24), již nepustily - 26:24.

FK Mladá Boleslav - SK Sigma Olomouc 2:1
Chycená penalta, červená Vodháněla. Sigma v přímém boji o šestku padla

Mač tedy pokračoval, a to pod taktovkou Prostějova. Ten šel novým herním progresem dopředu 4:7, mírnou převahu potom hájil díky zlepšené přihrávce i útoku. Sice se dlouho nedařilo využívat opakovaných šancí k většímu odskočení, ale počínaje ciframi 11:13 to ženy v růžových dresech dokázaly (18:23). Jenže Olomoučanky se ani v úplné koncovce nevzdaly, vyrovnaly zlikvidováním dvou mečbolů (22:24 - 24:24), odvrátily další tři a samy svůj druhý proměnily - 30:28.

Opakoval se tak scénář z prvního zápasu, a to včetně výsledku tie-breaku, který byl tentokrát pro prostějovské barvy ještě jednoznačnější. Pomohl jim skvělý start (1:4) a rozhodl trhák při podání Tošič ze 4:6 na 4:10. Zbytek boje si pak hostující ansámbl suverénně pohlídal - 5:15 a 2:3!

„Myslím si, že Olomouc od třetího setu vynikajícím způsobem bránila a postupně se dostávala přes nás. My jsme měli problémy s blokováním a zvítězili jsme díky lepšímu útoku. V utkáních je hodně chyb, hráčky jsou pod tlakem, z toho ty chyby pramení. I když jsme věkově starší, tak chyby také děláme, a proto jsou ty zápasy tak vyrovnané,“ okomentoval zápas i trenér vítězek Miroslav Čada.

Třetí zápas, který již bude moci rozhodnout, se odehraje v prostějovském Národním sportovním centru už v úterý od 18 hodin.

VK Šantovka Olomouc UP - VK Prostějov 2:3 (-23,- 22, 24, 28, -5)

Rozhodčí: Novák, Vachutka.

Čas: 141 minut

Diváci: 350.

Stav série: 0:2.

Olomouc: Shevkeneková, Fedchuková, Nowaková, Artyshuková, Šotkovská, Nečasová. Libero: Chaloupková. Střídala: Přibylová. Trenér: Jan Drešl.

Prostějov: Bajusz, J. Smolková, Löff, Faltínová, Tošič, Trnková. Libero: M. Smolková, Meidlová. Střídaly: M. Smolková, Kožoušková. Trenér: Miroslav Čada.

Text: VK Prostějov