Početný mužský peloton vyrazil na 184,5 kilometrovou trať složenou ze 17 okruhů.

Cyklistky, které na trať vyrazily o pár minut později, čekalo okruhů deset.

V ženském poli se nacházela jednoznačná favoritka. Martina Sáblíková se sice dlouho držela po boku své jmenovkyně Růžičkové, ale dvě kola před cílem své největší soupeřce ujela a v cíli se mohla radovat z titulu mistryně republiky.

Vítězství to bylo drtivé, Růžičková totiž za Sáblíkovou zaostala o více jak dvě minuty.

„Byl to hodně náročný závod a jsem ráda, že se to povedlo,“ prohlásila vyčerpaná Sáblíková, která si stejně jako Růžičková stěžovala na obtížnosti společného startu s muži.

„My jsme (s Růžičkovou) po dvou kolech ujely zbytku pole, ale jak nás dojížděli chlapi, tak toho ostatní holky využily a vyvezly se za doprovodnými auty. My jsme tam v začátku dřely a ony si nás vždycky dojely. To bylo docela drsné,“ prohlásila Sáblíková, která přidala po čtvrtečním titulu z časovky do sbírky další cyklistické zlato.

Martina Sábliková. Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Mužský závod přinesl rovněž jednoznačné vítězství. Fenomén Peter Sagan ujel v posledním sedmnáctém kole zbytku startovního pole a jezdec hájící barvy španělské stáje Liquigas zvítězil téměř o minutu.

Za jeho zády si to rozdali čeští cyklisté o republikový titul. Na něj si brousil zuby jak Zdeněk Štybar, tak Leopold König.

Z vítězství se ale radoval obhájce titulu Petr Benčík z královéhradecké stále PSK Whirpool Author.

Populární „Bejk“ v cíly rozdával široké úsměvy.

„Po pěti závodech jsem si konečně zvedl ruce. Měl jsem strach, aby tam někde nepřilétl Štyby (Zdeněk Štybar) a nestrčil mi to tam. Abych pak nebyl takový ten hrdina, co prohrál. Ale nestalo se, takže dobrý,“ usmíval se už pětatřicetiletý závodník, který cílovou pásku proťal před Königem a Štybarem.

Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Rozhodl stoupák v Lošově

Rozhodující moment závodu, který rozhodl o vítězi, se zrodil pár metrů za stoupáním v Lošově na takzvané Fialové stezce.

Strmým kostkovaným úsekem širokým jen něco přes dva a půl metr prolétl nejrychleji vítěz dvou etap na nedávném závodě Okolo Švýcarska Peter Sagan, který měl v zádech Zdeňka Štybara.

„Zkoušeli jsme spolu ujet, ale pak jak se cesta začala svažovat, tak jsem mu ujel já. Bylo to celkem nechtěné a neplánované, ale pak jsem rychle pochopil, že musím jet sám,“ vyprávěl Sagan, který nemusel na Svatém Kopečku ukazovat své vynikající spurterské schopnosti.

Cílem projel v klidu a sám – exhibičně po zadním kole.

„S Petrem jsme se snažili vzájemně si pomoct. Tím, že on jel o slovenský titul, tak když ujížděl, nikdo po něm nešel. Tím pro mě ta spolupráce tak trochu skončila,“ vysvětloval v cíli Štybar, který získal republikový bronz.

Peter Sagan v cíli. Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice – závod s hromadným startem v Olomouci:

Muži (183,6 km):

1. P. Sagan (SR/Liquigas Cannodale) 4:38:42, 2. Benčík (PSK Whirlpool-Author), 3. König (Team NetApp) oba –53, 4. Štybar (Quick Step Cycling Team), 5. Novák (Trevigiani Bottoli) –54, 6. Jurčo (SR/Dukla Trenčín Merida) –58.

Ženy (110 km):

1. Sáblíková (Novis Team) 3:15:26, 2. Růžičková (Michela Fanini Record Rox) –2:08, 3. Machačová (Dukla Praha) –3:54, 4. Slámová (Vienne Futuroscope) –3:55.