„Turnaj byl velmi kvalitně obsazený. Z hlediska zabezpečení i organizace všechno šlapalo na jedničku,“ pochvaloval si olomoucký kouč, který vede svoji druhou letní přípravu.

Oproti loňské se ale musí potýkat s daleko výraznějšími a zásadnějšími změnami v kádru. Ten totiž opustila celá osmička hráček. I proto je Zora nyní ve fázi sehrávání.

„Naše výkony byly proměnlivé. První a třetí zápas byl dobrý, zejména ten třetí proti Michalovcům,“ vypíchl Malínek.

„Ve druhém utkání jsem některé hráčky nechal odpočívat, takže nenastoupila Lucie Fabíková nebo Barbora Raníková. Jana Spíchalová zase nemohla nastoupit kvůli zranění,“ vypočítával.

Do hry tak proti ukrajinskému Karpatu Užhorod zasáhl velmi mladý tým.

„Hrály v podstatě juniorky doplněné Veronikou Hejtmánkovou a na Ukrajinky jsme nestačily a jasně nás přehrály. Ukázalo se, že ty hráčky, které nenastoupily, do týmu patří a dávají tomu hlavu a patu,“ podotkl ještě Malínek k utkání, které jeho výběr prohrál 24:31.

Užhorod nakonec celý turnaj ovládl.

Notně mu k tomu pomohla právě Zora. Ta v prvním utkání podlehla polskému klubu Zgoda Ruda Śląska a před posledním zápasem byla v pozici toho, kdo o vítězi turnaje rozhodne.

Vítězství nad Michalovci vzalo domácímu týmu celkový triumf, přestože Iuventa v prvním utkání Užhorod porazila o dvanáct branek.

„Michalovce jsme asi překvapily. Samy nečekaly, že bychom jim mohly klást takový odpor, a dokonce je porazit,“ uznal kouč Malínek.

Fabíková: 16 branek ve dvou zápasech

Toho v závěrečném utkání určitě potěšila Lucie Fabíková, autorka devíti branek.

Navrátilkyně z německé Bundesligy si se Zorou v Michalovcích zahrála vůbec poprvé a stala se dokonce její nejlepší střelkyní na turnaji, když celkem zaznamenala šestnáct branek. Přitom hrála jen dvě utkání ze tří.

„Čekal jsem, co bude, a jsem příjemně překvapený. Okamžitě do týmu zapadla, dala nejvíc branek a byla naší nejnebezpečnější hráčkou. Dělala problémy jak Polkám, tak Michalovcím, které na ni nastupovaly i v osobní obraně. Lucka bude obrovský přínos. Pokud jí bude přát zdraví, tak bude naší klíčovou hráčkou,“ řekl Malínek.

Mladý kouč přes množství nových hráček, které do týmu zabudovává, nepropadá panice. Naopak si zatím přípravu pochvaluje.

„Celek se ustálil, během přípravy zatím přišla některá příjemná překvapení. Ať už se bavíme o Lucce Fabíkové nebo o Aleně Poláškové, která taky odehrála výborné zápasy. Ale hlavně bych chtěl vypíchnout Aničku Gebre Selassie. Ta odehrála vynikající turnaj a po zásluze byla vyhlášena nejsympatičtější hráčkou,“ vrátil se ještě do Michalovců.

Odchod Hrbkové a Selucké řeší svaz

Hodně diskutované téma posledních dní je nečekaný „úprk“ Michaely Hrbkové a Dominiky Selucké do týmu interligového nováčka z Poruby. Obě hráčky už trénují v Ostravě, přestože měly platný kontrakt v Olomouci. Ta jim navíc nedala k odchodu svolení. Celá záležitost se tak řeší na svazu.

„Byla to pro mě čára přes rozpočet,“ přiznal Malínek.

„Ještě v červnu, kdy měla Míša nabídky ze zahraničí, tak jsem bojoval za to, aby tady zůstala. Nakonec se rozhodla, jak se rozhodla. Ale já jsem jenom trenér, jde to víceméně mimo mě. Vzniklou situaci řeší Český svaz házené a vedení obou klubů. Já se starám jen o to, aby byl tým co nejlépe připraven na sezonu,“ nechtěl neobvyklou situaci příliš rozebírat.

„Je to pro mě velká ztráta, ale svět jde dál a budeme se s tím muset vyrovnat.“

Jako útěcha mu může sloužit minimálně fakt, že na křídlech se do dobré formy rozehrávají dvě novicky v prvním týmu – Markéta Huráňová, která přišla na hostování z Otrokovic, a posila z juniorek Michaela Ždáňská. Prvně jmenovaná si v Michalovcích připsala celkem osm branek, druhá dokonce jedenáct.

„Je to pro mě velice příjemné překvapení. Odešla nám čtyři křídla – Tomečková, Dostálová, Stuchlová a Hrbková, u které ještě visí otazník. Ale holky se toho ujaly skvěle. Prosazují se střelecky a stačí i fyzicky, což je strašně důležité. Doufejme, že jim to vydrží.“

Teď na Hanačky čeká domácí turnaj. Už v sobotu začne 52. ročník Poháru míru neboli Memoriálu Evy Dostálové a Jana Gogola. Oplatit účast přijedou do Olomouce Michalovce, z Polska dorazí Jelenia Góra a Ruch Chorzow. Pětici účastníků pak doplní interligový Písek.

„Určitě bychom nechtěli dopadnout tak jako v minulém roce,“ vzpomněl Malínek na loňské nevydařené vystoupení Zory, která ve své hale skončila třetí. Teď se bude chtít zlepšit. „Budeme hrát čtyři zápasy během soboty a neděle. Zase určitě prostřídáme celý kádr, protože to bude velký zápřah. Ale budeme se snažit už hrát i na výsledky,“ prozradil Malínek.