O titul mezi nováčky se bojovalo do poslední jízdy. Rozhodující okamžik přišel hned v prvním kole. Erik po výborném startu ostře zaútočil na týmového kolegu a největšího soupeře mezi nováčky Miku Mäkiho a v nejpomalejším místě okruhu jej předjel.

„Povedl se mi start a zanedlouho po něm i útok na Miku Mäkiho. K ataku jsem nasadil hned v prvním kole ve vracečce. Kolegu z týmu a současně vážného konkurenta kategorii rookies jsem předjel venkem,“ popsal Janiš svůj předjížděcí manévr.

Před největšího konkurenta se sice dostal, ale musel se mít na pozoru. Během závodu totiž havarovalo několik vozů a Janiš měl velké štěstí, že se vyhnul letící formuli Jamese Jakese.

„Říkal jsem si, že mě snad osvítil duch svatý. V okamžiku, kdy jsem už zatáčel doprava, uviděl jsem v zrcátku letící formuli. Na úplně poslední chvíli jsem tedy nezatočil, přibrzdil a snad o půl metru předešel havárii,“ oddechl si Janiš.

Olomoucký pilot tak má za sebou úspěšnou premiérovou sezonu v šampionátu Euroserie F3. „Jsem neuvěřitelně šťastný. Sice se mi nepodařilo výrazněji uspět v celkovém hodnocení, nicméně jsem v mistrovství závodil prvním rokem, takže vítězství beru jako úspěch,“ hodnotil Janiš.

A co bude v příští sezoně? „Moc si přeji pokračovat i napřesrok,“ doufá Janiš.

„Mám z Erika velkou radost. Dokázal získat korunu v nováčkovském hodnocení, což byla jeho hlavní meta. Můžu mu jen poblahopřát a poděkovat za jeho výkony. Spolupráce s ním byla velmi dobrá, protože je to velmi talentovaný, rychlý a učenlivý pilot,“ řekl šéf týmu Peter Mücke bez toho, že by naznačil další spolupráci.

„Doufám, že tento úspěch mu pomůže k pokračování v tomto šampionátu i v příštím roce,“ dodal jezdcův manažer Antonín Charouz.

Konečné pořadí nováčků Eruserie F3:

1. Janiš 80,5, 2. Bianchi 78,5, 3. Mäki 78, 4. Lancaster 66, 5. Philippe 49,5, 6. Wickens 47, 7. Coletti 42,5.