V jezdeckém areálu Equine Sport Center, který se nachází v olomoucké části Lazce a stále září novotou, se již dolaďují poslední detaily před čtvrtečním startem mezinárodních skokových závodů.

Jeden z jejich aktérů, šestiletý valach Ikke pózuje u jedné z překážek a před objektivem fotoaparátu je trochu nervózní.

„Neboj, už nepůjdeš skákat. Trénink už máš přece za sebou," uklidňuje svého nejmladšího koně Radovan Cibere, od loňska jezdec ESC Olomouc.

„Jsem tu už rok napevno, a pokud budou dobré výsledky, bude se dařit a majitelé budou spokojení, tak si myslím, že spolupráce bude i nadále," říká sympatický Slovák, který pochází z Trebišova.Parkurový jezdec Radovan Cibere - reprezent stáje ESC Olomouc

Domů se v poslední době už vrací jen sporadicky.

„Víceméně pouze na svátky. Není to mnohokrát do roka. V Olomouci se mi líbí, je to pěkné příjemné město. V centru na vás dýchá historie a památky," vypráví s obdivem.

Na dlouhé procházky hanáckou metropolí však často nedojde. Starat se o koně, to je totiž zaměstnání na plný úvazek. Mnoho času si tak nenajde ani na svoji další zálibu, kterou je rybaření.

„Kdo se stará o koně, nemá až na výjimky volno," konstatuje.

Vážím 76 kilo, v dostizích bych se trápil

O koně se Radovan Cibere začal zajímat již od dětství, kdy mu otec koupil cirkusového poníka.

„V mládí jsem uvažoval i o letecké škole, ale to nakonec nevyšlo a rozhodnutí padlo na jezdeckou školu," vysvětluje všestranný závodník, u kterého ale postupně zvítězila disciplína zvaná parkur.

„Nevypadám sice vysoký ani těžký, ale mám 76 kilo, takže myslím, že v dostizích bych se zbytečně trápil. Drezura mě až tolik nepřitahovala, takže parkury stále byly na tom prvním místě."

Od čtvrtka do neděle bude Radovan Cibere bojovat na olomouckém kolbišti při mezinárodních závodech J&T Banka CSI3*-W Olomouc.

Do závodu kategorie Youngster tour nastoupí s mladým šestiletým koněm jménem Ikke. S desetiletým valachem Zacate Cas pojede Gold tour, kde je budou čekat překážky ve výšce 140 a 145 cm a s jedenáctiletým koněm Dollar Look se pokusí obstát v hlavní Diamond tour, kde se nejvyšší překážky tyčí až ve výšce 150 a 160 cm.

Během posledního týdne před závody se příprava oproti obvyklým standardům neliší.

„Spíše se jen koně udržují ve formě. Máme za sebou už nějaké parkurové závody, i mezinárodní, takže na to navážeme. Každý se snaží, aby mu koně vydržely co nejdéle v dobré formě, takže doufám, že i ty výsledky teď budou dobré," přeje si Radovan Cibere.

Po pěti letech se prestižní závody Světového poháru vracejí na českou půdu a poprvé se špička přestaví v novém olomouckém areálu.

„Snad to dopadne tak dobře, že se tato tradice tady bude dál udržovat."

Areál je velmi pohodlný

Radovan Cibere v kariéře nasbíral pěkná umístnění na českých závodech i v zahraničí, jedním z jeho dalších cílů je kvalifikovat se na mistrovství Evropy, které budou příští rok hostit Cáchy. K tomu se může přiblížit již v nedělním hlavním olomouckém závodě.

„Kdyby se povedlo jít čistě nebo za jednu chybu, tak by to bylo dobré. Musíme si věřit," usmívá se.

V Olomouci se představí jezdci ze třinácti zemí světa, v areálu Equine Sport Center budou mít špičkové podmínky.

„Areál je nově vybudovaný a je na velmi dobré úrovni, co se týká kolbišť a ustájení. Pro jezdce, kteří sem dorazí, je připraveno maximálně pohodlné zázemí, boxy pro koně jsou s napáječkami, takže pro ošetřovatele je to aspoň trochu pohodlné," popisuje největší jezdecká hvězda z olomoucké stáje Radovan Cibere.