Vyrovnaný úvodní set olomouckého utkání se rozhodoval po druhém technickém time outu, kdy od stavu 17:17 uhrály domácí volejbalistky tři body v řadě a náskok už udržely.

Podobně vyhlížela i druhá sada: ze 17:17 opět na 20:17 a poté 24:21. Brno pak sice odvrátilo dva setboly, ten třetí už však znamenal vedení univerzity 2:0.

Také ve třetím dějství vyhrávaly aktivnější Hanačky až o pět bodů, v koncovce ale Královo Pole otočilo ze 17:15 na 19:23 a vypadalo to, že utkání bude ještě pokračovat.

Pak se však na podání postavila domácí Košická a i jejích pět servisů v řadě přineslo Olomouci tříbodové vítězství v nejnižším možném počtu setů.

„Už delší dobu se trápíme s koncovkami. Nejsme schopni dohrát dobře rozjetý set, právě v takových chvílích děláme víc chyb, a to rozhodne," hledal příčiny šesté porážky svého celku v řadě brněnský kouč André Christopher Gonzalez.

„Pro nás je to velmi důležité vítězství," radoval se kormidelník Univerzity Palackého Jiří Teplý.

„První set byl z naší strany asi nejlepší, hráli jsme v klidu a to, co jsme chtěli. Pak ale trochu začaly přicházet obavy z vítězství, a tím se naše hra stávala křečovitější a stereotypnější," všiml si olomoucký kouč.

„Ve třetí sadě po dobrém začátku a pohodlném vedení jsme se začali víc a víc obávat o vedení a dělat chyby. Naštěstí v závěru soupeř neustál psychický tlak a po kvalitním a odpovědném servisu Košické jsme dokázali několikrát odbránit a protivník poslední balon zkazil," oddechl si Teplý.

V pondělí čeká Olomoučanky cesta do belgického Zoerselu, kde ve středu od 20:30 odehrají odvetu prvního kola evropského poháru CEV.

K postupu potřebují vysokoškolačky po domácí výhře 3:2 z úvodního duelu buď opět zvítězit, nebo prohrát rovněž v pěti sadách a pak zvládnout dodatečný zlatý set.

SK UP Olomouc – VK Královo Pole 3:0 (20, 23, 23)

Rozhodčí: Kostka, Kubinec. Čas: 87 minut. Diváků: 300.

Olomouc: Schandlová, Holásková, Tinklová, Polášková, Rutarová, P. Kojdová, libero: Richardsonová. Střídaly: Košická, Jurčíková. Brno: Fieldová, Nováková, Cebáková, Vyklická, Onderková, Toufarová

Libera: Hrazdírová, Mikelová. Střídaly: Nálezková, Marešová, Kopáčová.

Ve Šternberku se hrálo dramatické utkání s řadou velkých zvratů a bohužel i se dvěma zraněními hráček obou týmů. Na domácí straně musela odstoupit mladá Šenková a za Přerov nedohrála jeho kapitánka Gálíková.

Úvodní set rozhodla bodová šňůra hostů ze stavu 15:14 na 15:21, v tom druhém vedl Sokol 8:2, pak prohrával 12:15, ale od stavu 17:17 uhrály domácí volejbalistky sedm výměn v řadě a bylo vyrovnáno.

Ve třetím dějství se oba soupeři znovu střídali ve vedení. Šternberanky v koncovce neuhájily nadějné vedení 22:20 a Přerov si výhrou 25:23 zajistil jeden bod.

Drama pokračovalo i ve čtvrté části duelu; po dlouho vyrovnaném průběhu měl Sokol za stavu 24:22 dva setboly, jenže oběma pohrdl. Pak stejnou příležitost k ukončení zápasu zahodili hned třikrát hosté, a tak se po výsledku 29:27 pro domácí pokračovalo zkrácenou hrou.

V ní Šternberk prohrával už 5:10 a ještě 12:13, poslední tři míče však strhnul na svou stranu a spolu s domácími fanoušky mohl slavit doslova vyválčené dvoubodové vítězství.

„Bylo to hodně bojovné utkání plné chyb a zmatků, bohužel u nás i se zraněním. Bylo to prostě jen o bojovnosti a myslím, že moc volejbalové krásy to nepobralo," hodnotil stručně přerovský trenér Libor Gálík.

„Za výkon děkuji a gratuluji celému našemu družstvu. Přestože máme jen dva body, pro mě to je totéž, jako bychom získali všechny tři," ocenil šternberský trenér Martin Hroch.

„Hosté sice přišli o zraněnou Gálíkovou, my ale zase o Šenkovou, která si zvrtla kotník a musela ji nahradit mladá Borovcová, takže se ztráty vyrovnaly. Pochvalu zaslouží celý tým, navíc málokdy vyzdvihuji individuality, ale tentokrát udělám výjimku. Naše Lenka Oborná nejprve na pro ni nezvyklém postu univerzálky a poté na smeči podala úžasný výkon a táhla celé družstvo," chválil Hroch.

TJ Sokol Šternberk – VK Přerov Precheza 3:2 (-17, 18, –23, 27, 13)

Rozhodčí: Trumpeš, Peloušek. Čas: 139 minut. Diváků: 150.

Šternberk: Bartáková, Ticháčková, Šenková, Sochorcová, Oborná, Janečková, libera: Hronová, Citovecká. Střídaly: Zemánková, Borovcová.

Přerov: Dedíková, Mukařovská, Gálíková, Holišová, K. Kohoutová, Rašková, libero: Kavková. Střídaly: Šťastná, Langová, Pavelková, L. Kohoutová.

Autor: ADAM FRITSCHER