Na regionální derby se do litovelské haly přišlo podívat 545 diváků a tradičně bouřlivou atmosféru kotel hranických fanoušků povýšil na regulérní peklo. To svědčilo více obhájcům extraligového stříbra, kteří zvítězili o šest branek. Skóre je pro extraligového nováčka z Litovle možná až příliš kruté.

„Myslím si, že až tak jednoznačné to nebylo. V polovině druhého poločasu jsme byli na dvou brankách. Tam ale přišla naše nedisciplinovanost, a taky trochu štěstí nám chybělo k tomu, abychom udrželi krok až do koncovky. V ní se pak už mohlo stát cokoliv," konstatoval zklamaný kouč Tatranu Lubomír Krejčíř.

Hranice letos bojují nejen se soupeři, ale taky s velkou marodkou. Každá výhra je tak pro tým Cementu vykoupena tvrdou dřinou. „Jsem rád, že kluci bojovali. Dnes to bylo o bojovnosti, protože my toho na střídání moc nemáme a šli jsme na krev. V hektickém utkání jsme to zvládli dobře," radoval se trenér Libor Hrabal.

Derby bývají zpravidla o chybách a tu největší udělal litovelský Jakub Dolák. Spojka, která v minulosti oblékala právě dres Hranic, vyskočila na míč, jenže v zápalu boje zasáhla soupeře přímo do obličeje a červená karta pro litovelskou oporu byla na světě. Domácí se hodně zlobili na rozhodčí.

„Přísná červená karta na Doláka nás oslabila. On měl být na Hranice klíčový, byl na to připravován," litoval trenér Krejčíř, který však uznal, že vinu na vyloučení nesl hlavně sám hráč.

„Určitě se mohl chovat taktičtěji."

Za stavu 10:10 na Litovel padla nejistota. Od této chvíle už Tatran ani jednou v zápase nevedl. „Pak se navíc zranil Konšel a zbytek zápasu jsme hráli na tři spojky," konstatoval trenér Krejčíř.

První poločas vyhrály Hranice 14:12 a vstup do druhého dějství měly znovu výborný. Rychlonohý Tomáš Mičkal poslal svůj tým do čtyřgólového vedení. Hostům fungovala spolupráce spojek s pivotem, Marek Třeštík to potvrdil celkem šesti zásahy. Vypadalo to, že Hranice mají zápas pod kontrolou.

Přes veškeré komplikace se však Tatran v 50. minutě po gólu Davida Barabáše na 22:24 nadechl k velkému finiši, jenže okamžitě kontroval Mičkal a brankář Kučerka v posledních deseti minutách navíc zamkl bránu. Gólman Hranic toho zvládal hodně – vychytal domácí střelce, pomáhal s úklidem palubovky a občas stihl i komunikovat s litovelským publikem.

Po sportovní stránce však Kučerka jednoznačně zazářil. „Rozdíl byl v brankařích de facto několikátý zápas. Kučerka je Kučerka a dneska to znovu předvedl," konstatoval trenér Litovle Krejčíř.

Další dva góly Miroslava Rachače, nejlepšího střelce zápasu, už domácí házenkáře poslaly do kolen a zápas tak skončil 23:29.

„Pepa Kučerka dnes byl podpořen výbornou obranou. Kluci chtěli ukázat, že na to máme i v této sestavě. Jsem hrozně moc spokojený, výhra je pro nás důležitá do dalšího vývoje celé soutěže," radoval se Libor Hrabal. Jeho svěřence čeká v dalším kole extraligy domácí souboj s mistrovskou­ Plzní.

Hráči Litovle dali do utkání maximum, jenže na Hranice to zkrátka nestačilo.

„Až na Davida Juříčka jsme individuálně na jednotlivých postech horší. My můžeme uspět jedině vůlí a nasazením. To tam bylo, ale jde o to, najít poměr mezi zvládnutím emocí a nasazením," dodal kouč Lubomír Krejčíř. Tatran v příštím kole bude bojovat o první extraligovou výhru na palubovce devátých Lovosic.

Tatran Litovel – TJ Cement Hranice 23:29 (12:14)

Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. 7m hody: 5/3 – 7/5. Vyloučení: 5 – 6. ČK: Dolák (Litovel). Diváků: 545.

Litovel: Baránek, Prauzek – Schmalz 4/2, Barabáš 4/1, Nedoma, Hanák, Šmíd 1, Konšel 2, Havlíček 1, Juříček 4, Pohlmann 3, Mičola, Macek 2, Dolák 2. Trenér: Lubomír Krejčíř.

Hranice: Kučerka, K. Magrla – P. Magrla 3/2, Rachač 7/2, Hlaváč, Brož, Kleisl, Kobliha, Gřes 5, Hastík 5, Mičkal 3/1, Samiec, Třeštík 6. Trenér: Libor Hrabal.

Tabulka

Tabulka