Dana Brožková se stala mistryní světa v orientačním běhu! U Olomouce vyhrála královskou klasickou trať. „Večer při hymně jsem prožívala směs radosti a úlevy, že jsem to vybojovala,“ uvedla 27letá rodačka z Rovenska.

Proč ta úleva? Protože patřila mezi favoritky. „Tlak byl velkej hlavně vnitřně a já to dokázala ustát,“ jásala.

Je teprve třetí českou světovou šampionkou a první po dlouhých sedmnácti letech. Jana Cieslarová a Petr Kozák ale kralovali v Mariánských Lázních „jen“ na krátké trati.

„Moc mě hřeje, že to je klasika. Každá zlatá by byla dobrá, ale tahle má největší význam,“ vyprávěla bronzová medailistka již z MS 2006.

Ve své kariéře tak už vyhrála skoro vše. Je juniorskou mistryní světa i trojnásobnou akademickou šampionkou. Teď přidala třešničku na dortu v podobě zlaté v ženách. Možná by mohla skončit.

„Jo, říkala jsem si, že se to bude těžko překonávat, že je dobrý odejít na vrcholu. Ale já s tím nepočítám,“ rozhodla.

Za rok chce jet na šampionát do Maďarska, kde v roce 2001 vyhrála jako juniorka a v další sezoně se koná MS v Norsku. „To jsou dvě výzvy, který bych chtěla přijmout,“ řekla.

Loni v dubnu promovala na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a teď je studentkou postgraduální v oboru biologie a genetika. „Orienťákem se nedá uživit. Ani jako mistryně světa,“ podotkla. Pracovat ale ještě jít nemohla. „To už bych nestíhala trénovat. Musím studovat, abych mohla běhat,“ uvedla.

Její budoucí práce a koníčku jménem orientační běh prý nemají nic společného. „Orienťák je škola života. Naučím se jít za svým cílem.“

Oslava v kruhu rodinném bude dvojnásobná. Vždyť její mladší sestra Radka získala ve čtvrtek bronz na krátké trati. „Ale není to jen úspěch Brožkových, ale všech,“ dodala Dana.