Poprvé na našem území se bude hrát s plastovým míčkem (místo dosud tradičně používaného celuloidu), který Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) nařídila pro významné světové soutěže od 1. července letošního roku.

A Czech Open v Olomouci bude teprve druhým turnajem seriálu ITTF World Tour, na kterém se musí s plastovými míčky hrát.

100 000 dolarů

Příznivci stolního tenisu z Olomouce a okolí se mají na konci srpna opravdu na co těšit.

Letošní Czech Open je zařazen do ITTF Major Series Event s celkovou dotací 100 000 amerických dolarů.

Necelý týden před uzávěrkou přihlášek je zřejmé, že půjde o jeden z nejlépe obsazených turnajů na území České republiky za posledních deset let.

Své reprezentanty do Olomouce dosud přihlásilo jedenatřicet zemí z celého světa. Zdaleka nejpočetnější zahraniční výpravou bude jedna ze světových velmocí – Japonsko, které do hanácké metropole vysílá širší čtyřicetičlennou reprezentaci.

Hvězdami Czech Open 2014 ve stolním tenise budou hráči z popředí světového žebříčku – Němec Dimitrij Ovtcharov (4. ve světovém žebříčku), Bělorus Vladimir Samsonov (11.), Japonka Kasumi Išikawaová (8.) a Němka Han Ying (9.).

Čtvrtý hráč světa Ovtcharov vs. vítěz Czech Open 2013 Šiono

Zdroj: Youtube

200 zahraničních účastníků

„Mám radost z velkého zájmu o start na Czech Open v Olomouci. Ve startovní listině je už téměř dvě stě zahraničních hráčů a hráček. A jsou tam opravdu zvučná jména i z elitní desítky světového žebříčku, jako například Ovtcharov, Išikawaová a další. Určitě nám k té vynikající účasti pomohlo, že Czech Open je jedním z prvních turnajů, který se bude hrát s novými plastovými míčky. Navíc se uskuteční necelé tři týdny před mistrovstvím Evropy družstev v Lisabonu. Jistě i tato kombinace nám pomohla k té kvalitní účasti, pro většinu startujících to bude generálka na evropský šampionát," říká Nikolas Endal, ředitel turnaje.

Do Olomouce přijedou i vítězové posledních dvou ročníků Czech Open, z roku 2012: Němec Christian Süss a Běloruska Viktoria Pavlovičová, a 2013: Japonec Masato Šiono a Rakušanka Liu Jia.

Ve startovním poli pochopitelně nebudou chybět reprezentanti České republiky, včetně těch nejlepších Ivety Vacenovské a Dmitrije Prokopcova.

Premiérovou akci coby reprezentační trenér mužů České republiky v Olomouci prožije Jindřich Panský.

Ještě než turnaj začne, připravili organizátoři z České asociace stolního tenisu jednu zajímavou doprovodnou akci.

V úterý 26. srpna od 17 hodin se v Obchodním centru Olomouc City uskuteční exhibice nejlepších českých reprezentantek Ivety Vacenovské a Renaty Štrbíkové.

"Chceme i touto formou přilákat sportovní veřejnost k návštěvě našeho turnaje v Olomouci. Věříme, že letos bude v olomoucké sportovní hale lepší divácká kulisa, než tomu bylo v minulých letech," uvedl Endal.

První dva dny Czech Open 2014 v Olomouci budou patřit kvalifikaci. Hlavní soutěže se rozběhnou v pátek 29. srpna dopoledne a celý turnaj vyvrcholí závěrečnými zápasy v neděli 31. srpna odpoledne.

Vše podstatné z Olomouce odvysílá Česká televize, která v sobotu a v neděli přiblíží divákům kanálu ČT4 sport závěrečná kola tohoto kvalitně obsazeného turnaje.

„V tuto chvíli máme od České televize garantovaných šest hodin přímých přenosů ze závěrečných dvou dnů turnaje. I diváci, kteří nebudou přímo v olomoucké hale, si tedy přijdou na své," dodává Endal.

Autor: FRANTIŠEK ZÁLEWSKÝ