„Přemýšleli jsme o tom, jestli turnaj neposunout na jiný termín. Nakonec to ale může být výhoda. V září se totiž zahajují turnaje nové sezony a účast na olympiádě je omezena. Olympiáda by neměla ovlivnit olomoucký turnaj. Věřím, že fanoušci uvidí úspěšné hráče z Ria," řekl Nikolas Endal, ředitel Czech Open.

Vloni na turnaji startovalo 353 hráčů ze 44 zemí, z toho čtyři hráčky z elitní desítky. Pořadatelé již kapacitu navyšovat nechtějí.

„Ještě existuje varianta přidání stolů, ale je to na úkor kvality hracích podmínek. Hráči jsou na to citliví a příští rok by nemuseli přijet. Asi to nebudeme riskovat," vysvětloval Nikolas Endal.

Přihlášky se přijímají do
 30. července, takže obsazení turnaje není jasné.

Ve sportovní hale by však neměla chybět česká špička v čele
s Dmitrijem Prokopcovem, Lubomírem Jančaříkem nebo Tomášem Konečným, v ženách by měly startovat Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková či Hana Matelová.

Dobrá pověst

Vloni měl turnaj dotaci
110 tisíc amerických dolarů, letos poklesne na 75.

„Světové federaci se nepodařilo zajistit generálního sponzora. Letos už proběhly dva turnaje stejné kategorie a na účast to nemělo žádný vliv. Nám náklady zůstávají stejné, kolem šesti milionů," řekl Nikolas Endal.

Olomoucký turnaj se letos koná popáté a za předchozí čtyři ročníky si vybudoval dobrou pověst.

„Každý rok účast rostla. Vloni jsme museli některé zájemce odmítat. Narůstající čísla ukazují, že jsme si udělali velmi dobrou pověst. Každý rok se snažíme podmínky vylepšovat," konstatoval Nikolas Endal.

„Každý ročník se zlepšuje. Je to první turnaj nové sezony a celý svět kromě Číny tady hraje," přidala se Renáta Štrbíková.

Chtějí přilákat hráče z Asie

Pořadatelé by do budoucna chtěli přilákat i hráče z asijské velmoci.

„Do Evropy ale moc nejezdí. Je to o velké diplomacii. Letos jsem měl na mistrovství světa jednání
s pre­zidentem čínské federace. Snažili jsme se je sem pozvat. Bude to chtít hodně diplomacie, ale věříme, že se nám to jednou podaří," poznamenal ředitel Czech Open.

Pro český stolní tenis je navíc Světový pohár hodně významnou akcí.

„Jako pořadatel máme možnost nasadit dvakrát víc hráčů. Pravidelně dáváme příležitost mladým hráčům, kteří by se v zahraničí nedostali do turnajů. Každá zkušenost je velmi cenná," dodal Nikolas Endal.