Etapová premiéra české „tour“ má být zatím ostrou zkouškou pro další léta v plánovaných vyšších kategoriích kalendáře UCI.

Celou tour odstartuje divácky velmi atraktivní prolog v centru Olomouce.

„Určitě je naší inspirací slavná Tour de France. Cyklistiku se snažíme přivést blíže lidem a veřejnosti. Prolog přímo v samotném centru historické Olomouce věřím, že bude divácky hodně zajímavý. Pro veřejnost tu navíc bude připraveno množství zpestření s kulturním doprovodem,“ upozornil předseda organizačního výboru Jaroslav Vašíček z pořadatelské TTV Group.

Prolog na pět a půl kilometru odstartuje ve čtvrtek 8. července v 17 hodin před sídlem krajského úřadu.

V pátek bude následovat rovinatý díl z Olomouce do Prostějova (169 km) odstartovaný ve 13 hodin přímo před olomouckým orlojem.

Nejtěžší, tedy současně královská etapa, je na programu v sobotu, kdy se cyklisté v 11 hodin vydají ze Šumperka do Uničova (193,5 km).

Čekat na ně budou horské scenérie se stoupáním do 1013 m. n. m na Červenohorské sedlo nebo Vydlí, Karlovu Studánku a Rýmařov. „Když to shrnu, sobotní etapa bude doslova cyklistickou bitvou v Jeseníkách,“ podotkl Vašíček.

Pivo a koláčky zdarma

Závěrečná porce sto pět a čtyřiceti kilometrů se startem a cílem v Olomouci uzavře letošní závod v neděli startem v 11 hodin.

„Věřím, že si příznivci cyklistiky nenechají ujít nejen starty a cíle, ale přijdou závodníky podpořit podél trati a zhlédnout průjezdy městy. Na vrchařských prémiích jsme pro ně připravili zdarma občerstvení v podobě piva nebo třeba koláčků,“ zve diváky na trať Vašíček a podotýká, že celý závod budou snímat kamery České televize.

„Slíbeno máme celkově až devět hodin vysílacího času,“ upozornil pořadatel.

Nejen program, který zpestří osobnosti kulturní či politické scény, skákací hrady, pivo, koláčky, kafíčka nebo čokolády, připoutají pozornost.

Pojede i mistr světa

Závod je pestrý zejména co obsazení závodního pelotonu. Největší osobou bude jistě cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar se svými kolegy z belgické stáje Telenet Fidea.

Na předběžných přihláškách pak figurují taková jména jako Rasmussen či Kirsipu. Účast potvrdily mimo českých stájí, kterým vládne PSK Whirlpool-Author s úřadujícím mistrem republiky Petrem Benčíkem, také reprezentace Slovenska, Ukrajiny či výběr českých cyklokrosařů.

Ze zahraničních stájí chybět nemá ani Team Nutrixxion Sparkasse, Miche či Dukla Trenčín.

„Na start se postaví celkem dvaadvacet sedmičlenných týmů. Konkurence bude skutečně obrovská a věřím, že se všichni máme na co těšit,“ dodal Vašíček, který letošní ročník, kdy je Czech cycling tour připravena jako regulérní etapový závod, jako zkoušku před možnou registrací do kalendáře UCI.

Patrik Pátek