Na kochání přírodou ale cyklisté moc času neměli, ti spíš přemýšleli, jak náročnou dvoustovku v parném počasí přežít.

Z vítězství se v Uničově nakonec radoval Němec Obst, když porazil mistra světa v cyklokrosu Zdeňka Štybara. Žlutý trikot udržel Leopold König.

„Samozřejmě mě mrzí, že jsem nevyhrál, ale na druhou stranu jsem nevěděl s jakou formou jsem na závod přijel, protože ještě minulý týden jsem byl nemocný. Druhé místo je dobré, ale první je první a hlavně v královské etapě. Udělal jsem chybu a za to se platí,“ přiznal v cíli Zdeněk Štybar.

Cyklisté opět začali pěkně zostra, jakoby zapomněli, že je před nimi nejnáročnější etapa celého závodu – téměř dvě stě kilometrů a těžká stoupání v kopcích Jeseníků.

Brzy po startu odjela trojice s dvěma Čechy Martinem Hebíkem z „Whirlpoolu“ a Petrem Novotným z Kolokrámu.

Vážnější únik ale nastal už před stoupáním na Hanušovice, kde odjela šestice Petr Dlask, Kevin Pauwels, Dirk Müller, Jiří Hudeček, Jaroslav Marek a Martin Mareš.

„V těchto kopcích trénuji, znám to tu moc dobře. To prostředí je perfektní, navíc tu jsou nově udělané silnice, takže etapa jako taková se mi moc líbila, i když byla hodně těžká, ale nejelo se mi úplně špatně,“ podotkl blanenský rodák Martin Mareš.

Ve výjezdech na Červenohorské sedlo či Karlovu Studánku a následných dlouhých sjezdech se pole rozdělilo do tří větších skupin.

Na stém kilometru ale čelo závodu už jelo pohromadě a pokračovalo tak i do závěrečných tří okruhů s průjezdem a cílem v Uničově.

O prvenství se nakonec rozhodovalo ve spurtu, na který nejvíce sil zbylo právě Němci z týmu Nutrixxon Rene Obstovi. Hned za ním pásku protnul Zdeněk Štybar a třetí Matthias Fridemann, loňský člen týmu PSK Whirlpool-Author a dnes stáje Fanflash Nutrixxion.

Dalším nejlepším Čechem byl šestý Milan Kadlec z Dukly Praha.

„Letos jsem toho na silnici tolik neobjel. Jel jsem jen v Srbsku, kde také byly hezké etapy v kopcích, ale forma není úplně nejlepší. Etapa to byla hodně pěkná, ale bylo to klasické české závodění. Nejprve se jede, v závěru již ne a to je škoda,“ řekl v cíli ČTK Zdeněk Štybar.

Královéhradecká stáj celkové vedení udržela, když Leopold König přijel v čelní skupině s pouhou vteřinou ztráty.

„Zítra už by trikot nic nemělo ohrozit. Věřím, že mi ho soupeři už nechají. Naštěstí jinak máme silný tým,“ pousmál se žlutý Leopold König z PSK Whirlpool-Author, který má náskok devětatřicet vteřin na svého kolegu Tomáše Bucháčka, jež vede bodovací soutěž.

Třetí je v průběžném hodnocení Milan Kadlec, diváky sledovaný Zdeněk Štybar je čtrnáctý.

V neděli mají cyklisté na programu závěrečnou čtvrtou etapu, která odstartuje v 11 dopoledne v Olomouci.

Jezdce provede 145 km rovinami Hané na sever od Olomouce a zavede je i do kopců nad Šternberkem. Cíl etapy a celého závodu je opět v Olomouci.

Výsledky – 3. etapa: 1. Rene Obst (Ger) Nutrixxon 5:08:20, 2. Zdeněk Štybar (Cze) Telenet Fidea, 3. Matthias Friedemann (Ger) Team Fanflash-Nutrixxion, 4. Kevin Pauwels (Bel) Telenet Fidea – všichni stejný čas, 5. Martin Grunder (Ger) KED-Bianchi Team Berlin, 8. Tomáš Bucháček (Cze), 16. Leopold König (Cze), 19. Martin Mareš (Cze), 30. Petr Benčík (Cze), 31. Martin Hebík (Cze) – všichni +0:01, 33. Stanislav Kozubek (Cze) +0:39, 73. André Schulze (Ger) +44:18 – všichni PSK Whirlpool-Author.

Celkově: 1. Leopold König (Cze) 9:10:15, 2. Tomáš Bucháček (Cze) +0:39 oba PSK Whirlpool-Author, 3. Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha +0:49, 4. Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea +0:56, 5. Adam Homolka (Cze) Union Radland Krnten +1:04, 10. Martin Hebík (Cze) +2:27, 12. Martin Mareš (Cze) +2:32, 15. Petr Benčík (Cze) +2:35, 32. Stanislav Kozubek (Cze) +3:06, 67. André Schulze (Ger) +46:36 – všichni PSK Whirlpool-Author.

Patrik Pátek