Medailové žně měl olomoucký cyklistický tým na MČR žáků a kadetů, které pořádal Jeseník. Dařilo se starším žákům, když Jakub Tesařík vyhrál závod jednotlivců i časovku. Antonín Žufánek byl pak v časovce bronzový. V kadetkách získala zlato a stříbro Nela Kaňkovská a bronz Adéla Pitnerová.

„Jakub Tesařík vyhrál rozdílem třídy. Tonda Žufánek mu na úkor vlastního výsledku skvěle rozjel spurt a ten bral díky tomu zlato. Kadetky zase ukázaly, že jsou dlouhodobě mezi nejlepšími v republice „chválil svěřence i svěřenkyně trenér a manažer olomouckého týmu Mapei Merida Kaňkovský Jiří Kaňkovský.

Mistrák v Jeseníku bohužel nevyšel kadetům. V hromadném závodě se dostali 3 km před cílem do hromadného pádu Raška s Jarošem a 300 metrů před metou ještě Piták, a tak brali medaile jiní. I tak jsou kadeti v týmech v Českém poháru na druhém místě.

„Kluci jsou prvoročáci, sbírají zkušenosti, které bohužel přináší i hromadné kolize. Letos u nich beru každý výsledek na bedně za vynikající, protože konkurence je obrovská. Musíme být trpěliví, sklizeň u nich přijde příští rok,“ věří svým klukům Kaňkovský.

Jakub Tesařík i Nela Kaňkovská zářili také na nedávné Olympiádě dětí a mládeže. Nejúspěšnějším sběratelem vzácných kovů byl právě Tesařík, který do medailové sbírky Olomouckého kraje přispěl třemi zlatými a jednou stříbrnou medailí.

„Olympiáda se mi moc líbila. Jak závod v cross country, tak bikros se jel na krásné trati. Se ziskem medailí jsem moc spokojen, rozhodně jsem nečekal že budu tolikrát na stupních vítězů, počítal jsem s tím, že vyhraji tak jednu medaili. Konkurence byla víceméně stejná jako na závodech Českého poháru a musím moc poděkovat trenérovi Jiřímu Kaňkovskému, který mě na závody výborně připravil,“ řekl Jakub Tesařík. Nela Kaňkovská pak získala jedno zlato a jedno stříbro.

V celkovém pořadí Českého poháru vede Nela Kaňkovská pořadí kadetek a Jakub Tesařík zase mezi staršími žáky. Týmy starších žáků a kadetek pak vedou celkové pořadí ČP. Ve středu čeká oba výběry MČR žáků a kadetů ve vytrvalostních závodech na dráze.

Juniory skolila viróza.

Junioři jeli svůj mistrovský závod na konci června v Mladé Vožici na Táborsku. Olomoucký oddíl však před startem postihla viróza. I přes to dokázal v časovce dojet Tomáš Přidal pátý a Marek Majdanics devátý. V hromadném závodě pak osamocený Daniel Mráz vybojoval deváté místo.

„Na republikovém mistrovství se nám tým kvůli nemoci rozpadl. Mráz dobral antibiotika těsně před závody, Stanislav Pátík ani nestartoval. V oslabení beru deváté místo Dana Mráze jako alespoň slabou náplast. Když nejste zdraví, není možné v tvrdé konkurenci bojovat o medaile. Jsme ale teprve v půli, jedeme dál,“ doplnil Kaňkovský.

Na juniory, kteří vedou pořadí ČP Techniserv Cupu družstev a v jednotlivcích, je stále první Přidal před Pátíkem, čeká příští víkend etapový závod Regionem Orlicka. Svojí náročností a konkurencí tradičně top závod evropských parametrů.

„Pojede 162 cyklistů z několika zemí, bude to vynikající závod jako každý rok. Budeme chtít aspoň jednou stupně vítězů, to je náš cíl. Nominaci ještě budeme dle zdravotního stavu a formy tvořit, ale opírat bychom se měli o Mráze, Přidala, Bittnera a Majdanicse,“ dodal olomoucký trenérský bard.