České mužské dráhařské scéně vrátil titul po dlouhých jedenadvaceti letech. Prakticky tak nebylo pochyb, kdo získá korunu pro nejlepšího cyklistu v České republice. Přesto se slavnostního předávání nemohl zúčastnit, startoval na závodě Světového poháru v Pekingu.

„Mrzí mě to. Mohli to o dva dny přesunout. Moc dobře věděli, že budu pryč,“ vzkázal už tehdy z dějiště letních her. Právě v Pekingu se pokusí získat spolu s parťákem Petrem Lazarem i olympijský kov. „Máme na to,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Rozhovor


* Jste Králem české cyklistiky, co to pro vás znamená?

Určitě je to hodně prestižní anketa. Král cyklistiky je největší ocenění, co lze dosáhnout za sezonu. Takže si toho samozřejmě považuji jako jeden z mých největších úspěchů.

* Kolik vám přišlo gratulací bezprostředně po vyhlášení?

Docela jsem čuměl. Nabralo to otáčky, gratulantů bylo hodně.

* Už z Pekingu jste vyjádřil zklamání nad nevhodným termínem slavnostního vyhlášení. Stále vás štve, jakým způsobem to český cyklistický svaz uspořádal?

Tak určitě mě to mrzí. (naštvaně) Protože všichni věděli už od března, že jsem dosáhl obrovských výsledků. Málokdo nebo, dá se říct, že už se vlastně vědělo, že nikdo nepřekoná dvě medaile z mistrovství světa. Znali termíny všech světových pohárů, kde budeme. Je olympijská sezona, takže se budou objíždět všechny světového poháry. I když to věděli, nic s tím neudělali! Mohli se zeptat, kde kdo je. Aby tak věděli, že máme závody a mohli posunout vyhlašování o dva tři dny. (zklamaně)

* Jste z toho spíše zklamaný, nebo naštvaný?

Naštvaný! Dá se říct, že ty lidi tam jsou od toho, aby si to hlídali a kontrolovali. Někdo vyhlašoval, že je to stálo šest set tisíc. Takže spíš jsem zklamaný z toho, jak to na svazu funguje!

* Letos nebylo o Králi české cyklistiky pochyb i proto, že jste vrátil českým dráhařům titul po jedenadvaceti letech. Těší vás to o to víc?


To jsem slyšel. Dozvěděl jsem se to od nějakého novináře. Určitě mě to těší. Spousta lidí ani neví, co dráha vlastně obnáší, a je to jedině dobře.

* V roce 2001 získal tohle ocenění další cyklista z Olomoucka Tomáš Konečný, který se letos loučil ve Střeni s profesionální kariérou. Jak symbolické, že?

Ano. Ve Střeni jsem byl, Tomáše dobře znám. Přebírám žezlo, i když v jiné disciplíně, ale o tom to je. Aspoň tento kraj nezanikne. (úsměv)

* Když byste měl sezonu zhodnotit, vyšlo vše podle představ?


Tak určitě suprově. Až na ty poslední dva světové poháry, co nám nevyšly. Spolu s mým parťákem Petrem Lazarem jsme byli oba nemocní. Tak to nevyšlo, ale doufám, že teď v dalším závodě to bude lepší.

* Omnium není olympijská disciplína. To vás asi coby světového šampiona asi netěší, zvlášť když Peking klepe na dveře.


Zatím olympijská není, ale do budoucna by měla být. Takže se uvidí.

* Mrzí vás to?

Ani ne. Já si myslím, že postupem času se to nějak vykrystalizuje. Tak, jak mi zrušili ten kilák, tak to bylo postupem času k něčemu dobré.

* Na co se tedy budete soustředit v Pekingu?

Nazávod dvojic. Ty jsou pro nás prioritní. Soustředíme se na to, jezdíme všechny závody, abychom se tam nominovali. Uvidíme, jak to dopadne na olympiádě. Kdyby tam byly závody v omniu, tak bych stejně jel ty dvojice.

* S jakými cíli do Pekingu vyrazíte?

Cíle budou určitě vysoké! Vím, že patříme ke špičce, že na to máme. Když se dobře připravíme a bude při nás stát štěstí, tak samozřejmě bychom chtěli.. (přemýšlí)

* Medaili?

Určitě o medaili bychom přemýšleli. Je tam sice spousta dobrých lidí, ale kdyby vyšlo všechno tak, jak má, hlavně zdraví aby bylo, tak na medaili máme.
* Převládá už těšení na Peking?

V Pekingu jsme si už dráhu i olympijské město vyzkoušeli. Zatím z toho mám takové smíšené pocity. (zklamaně)Na dráze byl strašně vyschlý vzduch. Uvidíme, jak se s tím organizátoři poperou. Vedli o tom diskuze, tak to snad proberou a bude to dobré. Ale Peking se mi nelíbí vůbec. (usměje se)

* Ne? Co konkrétně?

Ne. Je to tam takové špinavé, jiná mentalita lidí. Nesedí mi to.

* Takže vytrpět si to tam, získat medaili a rychle pryč?

Dá se říct. (směje se)

* Nakousl jste zdraví, to na posledních závodech v Sydney a v Pekingu nesloužilo. Je už vše v pořádku?

Myjsme přijeli už ze šestidenní z Gentu nakřáplí. Měli jsme rýmu a kašel, k tomu cestování do Sydney. Šest hodin v letadle, změna klimatu, nebylo to vůbec nic příjemného. Tam jsme se pak položili úplně. Dva závody svěťáků během čtrnácti dnů byly tak vlastně ztraceny.

* Jak vás po světovém titulu vnímá cyklistická špička? Předpokládám, že jména Alois Kaňkovský a Petr Lazar mají o poznání větší respekt.


No, už o nás vědí. Vědí, že jsme rychlí, že už mezi ně patříme, tak si nás hlídají. I když jsme to teď díky nemoci neukázali. (úsměv) Po té šestidenní se už každý po sobě dívá a kontroluje, jak kdo na tom je.

* Na olympiádu se změnila kritéria nominace. Nyní je nutné být vysoko v mezinárodním žebříčku, už nestačí výsledky ze světového šampionátu.

Ano, je to na základě žebříčku. Je to vyjeté na jméno. Jeden člověk z republiky může jet dvojice i bodovačku.

* Je to tak lepší?


No, je to určitě přísnější.

* Jaký je váš nejbližší program?

Jedu na vánoční cenu do Dortmundu, ve středu 26. se vracím a pak letíme zhruba za měsíc do Los Angeles.

* A co relaxace?

Právě, že relaxace není, protože jsem byl nemocný, a teď se do toho musím dostat. Venku je hnusně, nechce se mi někam do tepla, jelikož jsem byl měsíc pryč. Takže to tady musím vytrpět.

* A co Vánoce a dárky? Stíháte nákupy?

Naštěstí já mám šikovnou přítelkyni a ta vše zajistila. (usmívá se) Přišel jsem do hotového. (směje se).

* Takže vám tyto starosti úplně odpadly?

Jo, super. (opět se směje)

Kdo je Alois Kaňkovský


Narozen: 19. 7. 1983 Jezdí na dráze, silnici i na horských kolech. V cyklistice prorazili i jeho starší bratři – Jiří, Martin (na OH v Soulu jako náhradník) a Josef (má zlato z ME v soutěži družstev do 23 let). Kluby v kariéře: Sigma Olomouc, Dukla Brno, Dukla Praha.

Přehled největších úspěchů na dráze:

2001: MSJ, Trexlertown (USA), dr. stíhací závod na 4 km, 5. místo, 1 kms pevným startem 4. místo MEJ, Fiorenzola (Itálie), 1 kms pevným startem, 1. místo, olympijský sprint, 2. místo, bodovací závod, 3. místo
2003: MČR, dráhová cyklistika, 1 kms pevným startem, 1. místo MEU 23 Moskva (Rusko), 1 km s pevným startem, 2. místo
2004: OH, Atény, 1 km s pevným startem, 10. místo MEU 23, Valencie (Španělsko), 1 km s pevným startem, 2. místo MČR, Praha, 1 kms pevným startem, 1. místo
2005: ME, Fiorenzuola (Itálie), olympijský sprint, 3. místo MS, Los Angeles (USA), olympijský sprint, 8. místo, 1 km s pevným startem, 8. místo MEU 23, Fiorenzuola (Itálie), 1 km s pevným startem, 2. místo Světový pohár – 1 km s pevným startem celkově 4. místo
2006: MS, Bordeaux (Francie), 1 kms pevným startem, 7. místo ME Kodaň (Dánsko), bodovací závod dvojic (s Petrem Lazarem), 3. místo
2007: MS, Palma de Mallorca (Španělsko), omnium, 1. místo, bodovací závod dvojic (s Petrem Lazarem), 3. místo