Vítězem 2. etapy Czech cycling tour se stal moravskotřebovský rodák Leopold König. Po vítězství Schulzeho v úvodním prologu si tak královéhradecká stáj PSK Whirlpool-Author připisuje další prvenství na „České tour“ s tím, že Königovi současně i patří žlutý trikot lídra celého závodu.

Do páteční etapy nastoupil ve žlutém německý jezdec André Schulze a jeho ekipa ho také hodlala dovézt do cíle. „Etapa byla svým profilem stavěna na hromadný dojezd. Měli jsme v plánu, že ji pojedeme právě na Andrého, aby pak i pokračoval ve žlutém,“ sdělil původní plán královéhradeckých jezdců Martin Mareš.

Druhý díl se však vyvíjel naprosto odlišně. Už od oficiálního odmávnutí po slavnostním startu v Olomouci začali jezdci šlapat do plných. Nástup střídal nástup už od prvních metrů.

Mezi nejaktivnější patřil tradičně i Jakub Svoboda z Kolokrámu Svijany. Brzy se podařilo odjet více než desetičlenné skupině, ve které se prakticky jen někteří jezdci dokázali pouze obměnit.

Peloton už grupu ale dojet nedokázal. Původně přitom uprchlíky hnal dopředu Zdeněk Štybar, kterého si hlídal exmistr republiky Martin Mareš. Dvojka se pak vrátila do hlavního pole.

Vedoucí skupina ale nijak nezeslábla. Táhli ji zejména Jakub Svoboda s nestárnoucím Milanem Kadlecem z ASC Dukla Praha a belgickým cyklokrosařem Bartem Wellensem.

Ve skupině bojoval Adam Homolka, Roman Broniš, Ondřej Vobora, Němec Sergej Fuchs a situaci hlídali kolegové z „Whirlpoolu“ Leopold König a Tomáš Bucháček. Odstup od pelotonu byl jednu chvíli i sedm minut.

Už při najetí do závěrečných dvou okruhů s průjezdem v Prostějově však bylo jasné, že hlavní pole už uprchlíky jen těžko sjede.

„Nedalo se svítit. Nesmělo se stát, že bychom přišli o průběžné vedení, kdyby vyhrál někdo jiný. Rozhodl jsem se proto jít do samostatného úniku a vyhrát, ačkoli náš plán byl úplně jiný,“ sdělil Leopold König z PSK Whirlpool-Author, který od skupiny odskočil jen pár kilometrů před cílovou páskou, jež protnul vítězoslavně s tři čtvrtě minutovým náskokem na druhého.

Stříbro bral Königův stájový kolega Tomáš Bucháček, který ještě získal vteřinu na Adama Homolku a čtvrtého Barta Wellense. König tak oblékl žlutý trikot a v průběžném hodnocení vede právě před Bucháčkem o devětatřicet vteřin. Dalších deset ztrácí Milan Kadlec z pražské Dukly. Zdeněk Štybar je průběžně jedenadvacátý.

V sobotu na peloton čeká královská etapa, která jezdcům zatopí nejen svými sto devadesáti kilometry, ale zejména svým těžkým profilem. Start je v Šumperku na náměstí Míru v 11 hodin.

„Dnes bylo horko, ale zítra to má být ještě horší. Klidně se všechno může změnit,“ dodal vedoucí jezdec König.

Výsledky – 2. etapa: 1. Leopold König (Cze) 3:56:52, 2. Tomáš Bucháček (Cze) oba PSK Whirlpool-Author +0:47, 3. Adam Homolka (Cze) Union Radland Karnten-Viper, 4. Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea, 5. Roman Broniš (Svk) AC Sparta Praha – všichni +0:48, 44. Stanislav Kozubek (Cze), 45. Martin Mareš (Cze), 63. Petr Benčík (Cze), 79. André Schulze (Ger) všichni +2:30 – všichni PSK Whirlpool-Author.

Celkově: 1. Leopold König (Cze) 4:01:54, 2. Tomáš Bucháček (Cze) +0:39 oba PSK Whirlpool-Author, 3. Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha +0:49, 4. Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea +0:56, 5. Jakub Svoboda (Cze) CK Kolokrám-Svijany +1:02, 10. André Schulze (Ger) +2:19, 12. Martin Hebík (Cze) +2:27, 14. Stanislav Kozubek (Cze) 2:28, 17. Martin Mareš (Cze) +2:32, 23. Petr Benčík (Cze) +2:35 – všichni PSK Whirlpool-Author.