Devětadvacetiletý britský cyklista má závodit koncem srpna na prostějovském Memoriálu Otmara Malečka.

Excelentní  spurtér by měl na Hané měl bojovat o kvalifikaci na olympijské hry v Rio de Janeiru 2016.

Závodník belgického týmu Etixx-Quick step a mnohonásobný vítěz etap na Tour de France či italském Giru už má na kontě i dva tituly mistra světa z dráhy. 

V současné době je však považován za ortodoxního silničáře a sprintera nejvyšších kvalit.

Dvacet pět vítězných etap na Tour de France, patnáct etapových triumfů na Giro d´Italia a tři na španělské Vueltě hovoří za vše.

Cesta do Prostějova

Podle pořadatelů tradičního podniku Grand Prix Prostějov – Memoriálu Otmara Malečka je Cavendishův start na Hané velmi reálný.

„Pokud nedojde k něčemu nepředvídatelnému, tak uvidíme tohoto britského fenoména závodit na prostějovském velodromu," uvedl v tiskové zprávě klub SKC TUFO.

Devětadvacetiletý britský jezdec se sice v posledních letech zaměřuje výhradně na silniční cyklistiku, kde sbírá vavříny, ale své dráhařské schopnosti nezapře.

Rodák z ostrova Man má na svém kontě dva tituly mistra světa z let 2005 a 2008, kdy se radoval v bodovacím závodu dvojic.

Tato disciplína sice z olympijského programu vypadla, za rok v Riu by tak Cavendish mohl startovat v omniu, tedy dráhařském víceboji.

Dráze by tak dal přednost před silničním závodem, který se na olympiádně v Brazílii pojede na okruhu, který bude vyhovovat vrchařům.

Musí ovšem získat kvalifikační body do ratingu UCI v omniu.

„Do skončení Tour de France je dráha pro Marka tabu, až po dojezdu poslední etapy na Champs-Élysées se může věnovat svému koníčku, tedy dráze. A potřebuje získat body v rozmezí od 1. srpna do 15. září, kdy se ranking UCI uzavře," citoval trenéra britských dráhařů Heiko Salzwedela web roadcycling.cz.

Prostějovský mítink se bude konat v termínu od 27. do 28. srpna. Přijede si Mark Cavendish pro body na prostějovský velodrom?