Silvestrovský běh má start i cíl před hudebním altánkem v Rudolfově aleji olomouckých Smetanových sadů, kde se na Silvestra od 13 do 13:50 hodin uskuteční prezentace účastníků.

Ve dvě odpoledne se pak nejen běžci vydají na tři různě dlouhé trasy. Ty vedou po asfaltových cestách parku a lze je absolvovat i chůzí, na kolečkových bruslích, s kočárkem, na běžkách nebo třeba na trakaři. Vítané jsou i malé děti s doprovodem a pejskaři. Pro všechny jsou na výběr tratě o délkách 1300, 2600 a 5200 metrů.

Co se spolu s trasami po tři desetiletí konání populární akce rovněž nadále nemění, je její filozofie.

„Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí. Startovné je dobrovolné a všechna startovní čísla jsou po doběhu slosována v tombole," říká za pořadatele z běžeckého klubu TJ Liga stovkařů Olomouc Jana Matějíková, podle níž drobné odměny za samotný sportovní výkon čekají pouze na nejrychlejší běžce na všech třech vypsaných tratích.

V průběhu olomouckého „Silvestráku", jehož se v posledních letech zúčastnilo aktivně či v rolích diváků na trati vždy několik stovek lidí, se jako občerstvení podává čaj a rum. Smetanovy sady ale v průběhu stále více populární akce pokaždé provoní třeba také cukroví a ovocné destiláty přinesené samotnými účastníky.

Novinkou letošního ročníku pak je obnovení spolupráce s restaurací Fontána naproti hudebnímu altánku, která bude během akce výjimečně otevřena a poskytne tak běžcům a divákům zázemí i možnost občerstvit se dalšími teplými a studenými alkoholickými i nealkoholickými nápoji.

Autor: Adam Fritscher