Olomoucká tenistka Barbora Štefková teď stojí před obrovskou výzvou: „Wimbledon byl super. Teď se potřebuji co nejdříve vrátit do dvoustovky světového žebříčku dvouhry. Hlavně ale musím zůstat zdravá,“ hlásila třiadvacetiletá blondýnka, která do nové sezony vstoupila výhrou v úvodním zápase na menším turnaji v Hongkongu.

Jak se ohlížíte za uplynulou sezonou?
Byl to takový rozpačitý rok. Já jsem se vracela po zranění a ve dvouhře mi to nevyšlo tak, jak jsem si to úplně přála. Doufala jsem, že se žebříčkově vrátím tam, kde jsem skončila, a to se úplně nepovedlo. Možná to bylo tím, že jsem měla ta očekávání. Naopak ve čtyřhře jsem očekávání neměla a tím pádem se mi to tak povedlo a docela jsem vylítla nahoru.

Ve čtyřhře jste dosáhla na finále turnajů WTA na Mallorce nebo v Bombaji a klepete na bránu elitní stovky. Priorita je ale pro vás stále singl, že?
Je to tak, ale ten debl taky potěší. Měla jsem díky němu spoustu krásných zážitků. Dostala jsem se do finále velkých turnajů, takže si myslím, že je to fajn a plánuji dál hrát dvouhru i čtyřhru, protože si myslím, že je to dobrý doplněk.

Ve druhé půlce sezony se vám dařilo na asijských turnajích ITF, jenže na nich se body do žebříčku dvouhry sbírají pomaleji, že?
Je to tak, ale na větší turnaje se momentálně nedostanu, takže to musím nějak postupně vybojovat.

Nacházíte se na 300. pozici v žebříčku dvouhry. Jaká je to výchozí pozice?
Máme nová pravidla, která teď pro mě nejsou výhodná, protože se v kvalifikacích drží nějaká místa holkám, které hrají malé turnaje. Když jste na lepším než 200. místě, tak se už dostanete i do kvalifikace nějakého turnaje WTA. Potřebuji se co nejdříve vrátit do dvoustovky, pak bych už taky mohla hrát kvalifikace grandslamů, kde už jsou docela slušné body a hlavní motivace v podobě postupu do hlavní soutěže.

Zdraví momentálně drží?
Je to takové vachrlaté (pousmála se). Snažím se samozřejmě připravit na novou sezonu nejlépe, jak to jde. Občas se něco objeví, tak musím v tréninku trošku povolit a být opatrná, aby se to úplně někde nepokazilo před startem sezony. Ale myslím, že to bude fajn.

Na jaké turnaje míříte?
Původně jsem myslela, že pojedu na Australian Open na debla, ale vypadá to, že nakonec budu hrát menší asijské turnaje kvůli singlu. Čtyřhra na grandslamu tedy asi nevyjde, ale aspoň budu mít možnost uhrát něco ve dvouhře.

Podle ideálního scénáře byste už chtěla hrát kvalifikaci na French Open?
To by byl takový ideální cíl. Pár měsíců teď neobhajuji žádné body, takže myslím, že se to může povést, když budu mít pár kvalitních turnajů.

Dáváte si nějaké konkrétní cíle?
Zůstat zdravá, protože vím, že když hraji, tak hraji dobře. A zdraví mě v poslední době trošku zlobí. Tohle je cíl číslo jedna, žebříčkově si žádný konkrétní cíl nedávám. Tuším, že to přijde, až budu na kurtu nějakou souvislejší dobu.

Sigmácký vrchol roku 2018: našlapaný a bouřící Andrův stadion sledoval parádní bitvu modrobílých s hvězdnou Sevillou
Jaký rok 2018 měla Sigma? Nejdřív Evropa, pak rozpaky
Petr Kolouch
Hokej není navždy. Člověk by se měl zaobírat tím, co bude potom, ví Kolouch