Hanáci, kteří do sezony vstoupí domácím soubojem proti Zubří (sobota, 17.00), si dávají pro sezonu jasné cíle: „Chceme se soustředit především na boj o záchranu. Budeme chtít ukázat, že do extraligy patříme, a taky se prezentovat dynamickou házenou,“ prohlásil trenér Ivo Vávra.

Po triumfu v první lize přijímáte v nejvyšší soutěži roli nováčka se vším, co k tomu patří?
Náš základní cíl je jasný – abychom se zachránili. Nebudeme si stavět vzdušné zámky, víme, na čem jsme a pro nás je opravdu prioritou udržení extraligy.

Už v předešlém ročníku jste se prezentovali dynamickou hrou. Chcete v tom pokračovat i v nejvyšší soutěži?
Jen kvůli výsledkům nechci hrát nějakého škaredého zanďoura, to říkám vždy. Kluci mají předpoklady, že by moderní dynamickou házenou mohli zvládnout. Bude to o rychlé obraně, rychlém přechodu do útoku a střílení co nejjednodušších gólů. Je jasné, že je taky otázkou, co nám soupeři dovolí, ale žádného zanďoura určitě hrát nebudeme. Budeme to tlačit plnou parou vpřed.

Dáváte si rovněž za úkol bavit diváky a snažit se je udržet na tribunách po celou sezonu?
Tatran Litovel je malý oddíl, zakládáme si na tom, že hrajeme povětšinou s odchovanci. Diváci v Litovli házené věří, chodí na zápasy. Po sezoně v první lize mě trošku zarazily negativní názory zvenčí, že extraligu hrát nemáme, protože budeme prohrávat, a že lidi radši mají, když se vyhrává. Je to ale sport, vše musí jít nějakým způsobem dopředu. Naprosto logickým krokem tedy bylo přihlášení se do extraligy. Teď chceme našim divákům ukázat, že to byl krok správný. Chceme je přesvědčit, že do extraligy patříme a předvádět výsledky na úrovni.

Jak se během léta proměnil kádr?
Velké oslabení bude představovat Kuba Schmalz, který skončil. Chtěli jsme jej nahradit nějakou kvalitní levou spojkou, nicméně asi všichni víme, že těch volných po našich palubovkách moc neběhá. Spíše jsme zvolili cestu v uvozovkách spravedlivou, tedy kluci, kteří si extraligu vybojovali, si ji taky skoro všichni zahrají. Kádr jsme navíc doplnili o odchovance z dorostu a o talentované kluky z Velké Bystřice. Dále jsme přivedli posilu z Náchoda Honzu Hrachového. Asi největší posilou a lídrem týmu by měl být Luděk Fabián, kterého se mi povedlo zlanařit do branky.

Snažili jste se přemluvit vyhlášeného střelce Schmalze, aby si ještě kariéru prodloužil?
Kuba už přes sezonou avizoval, že je to asi jeho poslední ročník. Narodilo se mu dítě, má v plánu stavět dům, takže chápu, že má práce do-cela dost. Sám mi říkal, že už se necítí na to, aby trénoval vícekrát než dvakrát týdně, a to je na extraligu prostě málo.

S kterými soupeři byste se v sezoně měli především měřit?
Je to těžko říct, teď nejsem schopen předpovědět, jak se sezona bude vyvíjet. Spíš bych označil týmy do role favoritů: zase to bude Karviná, Plzeň, Dukla, Lovosice. Zubří omladilo kádr, ale k favoritům soutěže je řadím rovněž. Ten zbytek bude, doufejme, vyrovnaný, nikde není napsáno, že se sezona nemůže podařit nikomu jinému.

Proti jakým týmům byste měli sbírat body?
Musíme se soustředit na domácí zápasy se soupeři jako jsou Brno, Frýdek-Místek, Kopřivnice, Nové Veselí, Jičín, kteří pro nás určitě budou hratelnější než ti ostatní. Je to ale sport a možná paradoxně zaskočíme někoho ze silných. Všechno je to závislé od toho, jak do soutěže vstoupíme, nicméně máme obrovsky těžký los.

Během úvodních čtyř kol poměříte síly se Zubřím, Karvinou a Lovosicemi.
To jsou těžcí soupeři, my ale do každého zápasu půjdeme s tím, že chceme předvádět pěknou moderní házenou, aby byli diváci spokojeni a my také. Pokud by se tohle dařilo, tak by se výsledky mohly dostavit.

Kádr Tatranu:

Brankáři: Luděk Fabián (*1975), Jan Juráš (1998), Jan Navrátil (1996)

Křídla: David Barabáš (1986), Michal Havlíček (1982), Jiří Štencl (1999), Marek Šuba (1978), František Geist (1997), Dominik Tkadleček (1999)

Pivoti: Tomáš Hanák (1984), Zdeněk Kuchař (1987), Tomáš Kršek (1999)

Spojky: Jiří Číhal (1986), Tomáš Macek (1990), Luděk Piwko (1998), Jan Šmíd (1992), Jan Hrachový (1987), Tomáš Prošvic (1999), Marek Vincour (2000)

Nejbližší domácí zápasy Tatranu: 

8. září, 17.00: Litovel – Zubří
22. září, 17.00: Litovel – Karviná
6. října, 17.00: Litovel – Jičín
31. října, 17.00: Litovel – Dukla Praha
3. listopadu, 17.00: Litovel – Nové Veselí
17. listopadu, 17.00: Litovel – Plzeň