„Sedmašedesát let je strašně brzy. Bavila jsem se holkami, se kterými jsme pod ním hrály, a my jsme ho nikdy neviděly nemocného. Kdybych měla říct jednoho jediného člověka, co nebývá nemocný, byl by to on,“ uvedla Jana Napolitano Šenková, někdejší kapitánka olomouckého týmu.

„Jak se říká, že chlapi leží doma s rýmičkou, tak naopak já, když jsem pod ním trénovala, tak jsem nikdy neviděla, že by chyběl na nějakém tréninku, že by byl nemocný nebo zraněný,“ přemítá Napolitano Šenková. „To je takový paradox, že jej pak zlomí rakovina.“

Zemřel volejbalový trenér Jiří Teplý.
Zemřel Jiří Teplý, volejbalový Pan trenér

Čada: Nikdy neudělal žádnou levárnu

Volejbalistky VK UP Olomouc koučoval Jiří Teplý bezmála třicet let a dovedl je až na vrchol. Tituly získával v 90. letech, celkem čtyři. Ten poslední pátý přidal v roce 2019, ve své poslední sezoně. Pak už bojoval s jiným, zákeřným soupeřem.

„Mrzí mě, že u něj nemoc propukla zrovna v době, kdy se mu podařilo získat double a měl si ten úspěch pořádně užít,“ řekl Miroslav Čada, kouč rivalského Prostějova, který se Olomoučanky s mnohonásobně nižším rozpočtem snažily v minulé dekádě prohánět.

„Troufnu si říct, že i přesto, že jsme byli soupeři, tak jsme byli i kamarádi. Pamatuji si ho od doby, kdy začal trénovat ženy . Byl to trenér, který preferoval fair play, nikdy neudělal žádnou levárnu a pro své družstvo a klub dýchal,“ uvedl Čada.

„Jirku jsem znal dlouhé roky. Moje tehdejší přítelkyně u něj začínala hrát a já s nimi začal jezdit po extralize. Byl tvrdý ohledně volejbalu, ale byl to rovný člověk. Vždy platilo to, na čem jste se s ním domluvili. Mrzí mě, že odešel tak brzo. Volejbalu dal moc, zvlášť tomu olomouckému. Byť jsme v posledních letech byli rivalové, za celý přerovský klub přejeme rodině i UP Olomouc upřímnou soustrast, určitě na něj budeme také vzpomínat,“ podotkl další Teplého soupeř, přerovský Radim Vlček.

Miloval volejbal, vzpomínají v Itálii

Nad odchodem významné osobnosti truchlí nejen v Česku, ale i v zahraničí, kde udržoval kontakty.

„Když mi bylo patnáct, šestnáct let, tak jsme jezdili v červenci v době našeho volna na turnaje do Itálie, které domlouval on. Poznali jsme tam spoustu lidí, se kterými jsem doteď v kontaktu a z těchto kruhů se zvedla obrovská vlna kondolencí,“ připomněla Šenková.

„Organizátoři těchto turnajů mi teď volali a říkali, že se jim strašně zaryl do paměti a komentují jeho úmrtí jako odchod člověka, který miloval volejbal,“ řekla.

Tadeáš Spurný (v černém) v dresu HFK Olomouc v divizním utkání proti Kozlovicím.
Kanonýr víkendu Spurný z HFK rozstřílel Slavonín a utekl na Island

„Vím, že v době, kdy neměli v Olomouci dostatek finančních prostředků, byl schopen dát hráčkám peníze ze svého. Ode mě si nejen za toto vysloužil veliký obdiv. Skláním se před jeho kariérou i charakterem,“ prozradil zase Čada.

„První letošní zápas navíc hrajeme s Olomoucí doma a chtěli bychom mu vzdát hold,“ doplnil Vlček.

Poslední rozloučení s olomouckou volejbalovou legendou proběhne ve čtvrtek 9. září ve 14 hodin v obřadní síni olomouckého krematoria.