Po nevydařené předkvalifikaci v nizozemském Emmenu mají čeští činovníci další důvod k zamyšlení. Dokument vznikl týden po setkání svazu s kluby, které proběhlo 13. listopadu.

„Pan Tkadlec podle názoru přítomných je sice fundovaným, vysokoškolsky vzdělaným odborníkem – teoretikem a svědomitým úředníkem, který však postrádá jakoukoliv zkušenost s vedením ženského kolektivu na jakékoliv úrovni,“ píše se v prohlášení například.

Vydáno bylo však až nyní. „Pokud vím, tak to bylo zejména kvůli tomu, aby nebyla ohrožena probíhající předkvalifikace o MS v Nizozemsku,“ říká trenér DHK Zora Olomouc Lubomír Krejčíř. „Ale já nejsem ani signatářem, ani iniciátorem této výzvy, takže ty okolnosti znám jen z doslechu,“ dodává.

Kluby kritizují koncepci, kterou trenér Tkadlec vtiskává národnímu družstvu i údajnou neschopnost komunikace jak právě s kluby, tak i s hráčkami. „S danými věcmi v prohlášení souhlasím, některé jsou pro mě diskutabilní,“ říká Krejčíř, jeden z nejúspěšnějších trenérů ženské házené v Česku.

„Já bych v národním týmu rád viděl ty nejlepší hráčky, co jsou k dispozici. Bez ohledu na to, v jakém klubu hrají, nebo jaký mají věk. A ty tam bohužel nevidím,“ naráží Krejčíř na fakt, že několik zkušených hráček se reprezentace vzdalo právě kvůli osobě trenéra Tkadlece.

Zástupci týmů se pustili i do předsedy svazu Jaroslava Chvalného. „Ujišťujeme Vás, že nám postavení české ženské házené v mezinárodním měřítku není lhostejné a dokonce si dovolujeme tvrdit, že je pro nás větší prioritou, než pro Vás pane předsedo, soudě tak podle některých Vašich výroků, kdy jste zpochybnil kvalitu a úroveň české ženské házené a hovořil jste o ní s jasně vymezeným despektem,“ píše se rovněž v dopise.

Celý text dopisu najdete nahttp://www.dhkzoraolomouc.cz/clanek_538_otevreny-dopis-predsedovi-csh-a-clenum-vv-csh.html

Vedení ČSH na dopis zatím nereagovalo. Nejedná se přitom o první podobný dopis. Už v červenci kritizoval olomoucký funkcionář a člen rady ČSH Václav Dobeš rozhodnutí o pověření vést českou reprezentaci Jiřím Tkadlecem.

Prolomí se konečně ledy zamrzlé komunikace mezi svazem a českými kluby?

Martin Dostál