Orientační běžci se do města vracejí po čtyřech letech. V roce 2008 v historických kulisách Olomouce proběhl závod mistrovství světa.

„Běžci tak budou mít opět možnost závodit v krásných olomouckých parcích, vychutnat orientaci v historických uličkách a zákoutích starého města, připomenout si kvalitní mapy ze světového šampionátu v roce 2008," uvedl místopředseda Českého svazu orientačního sportu Ivan Matějů.

Start i cíl jsou umístěny přímo na Horním náměstí, závodní prostor však zahrnuje i přilehlé Dolní náměstí, Bezručovy sady nebo botanickou zahradu.

Pohled do startovní listiny naznačuje, že se olomouckého orientačního sprintu zúčastní kolem pěti stovek běžců. Chybět nebude ani početná skupinka závodníků z Olomouckého kra­je.

„Určitě se bude na co dívat. Mezi startujícími je například Jan Procházka, člen zlaté štafety z letošního mistrovství světa v Lausanne. Bonbonkem bude účast atletů Jakuba Holuši a Daniela Němečka, kteří začínali svoji sportovní dráhu jako orientační běžci," řekl manažer závodu Dušan Vystavěl.

Soutěžit se bude již v pátek dopoledne.

Od 10 hodin bude probíhat závod určený pro žáky olomouckých škol, pro závod bude připravena nová výuková mapa, která bude i později využívána pro trénink orientace a topografie při školní výuce a pro olomouckou sportovní veřejnost.

„Chceme tímto způsobem děti přivést k pravidelnému sportování a navíc jim ukázat naše historické město. Není vyloučeno, že se z těchto závodů stane tradice," prohlásil primátor Olomouce Martin Novotný.

Hlavní závody se uskuteční odpoledne. Od 15.45 do 16.15 proběhne na Horním náměstí spolu se zahájením i představení elitních závodníků. Samotný start hlavního závodu je intervalový v době od 16.15 do 17.15 hodin. Současně bude probíhat i závod pro veřejnost a VIP sportovce.