Cyklistický sprint nejlépe zvládl německý jezdec stáje PSK Whirpool – Author André Schulze v čase 4 minuty a 51 vteřin, druhý byl slavný belgický cyklokrosař Kevin Pauwels, třetí místo obsadil český závodník Martin Hebík.

Úvodní etapa Czech Cycling Tour začala v Olomouci u výškové budovy RCO s půlhodinovým zpožděním zapříčiněným výpadkem elektrického proudu. Poté se již mohl na téměř čtyřkilometrovou trať vydat první jezdec ze stodvacetičlenného startovního pole.

Časovka se jela klasickým intervalovým startem a první, kdo prolomil magickou hranici pěti minut byl ke spokojenosti obecenstva český závodník Martin Hebík ze silné stáje PSK Whirpool – Author.

„Snažil jsem se na tento závod připravit, protože jsem obhájce loňského vítězství, takže jsem chtěl dokázat, že to loni nebyla žádná náhoda. Trať byla pěkná, byl to klasický prolog, krátké, rychlé a trochu technické, takže ta trať obsahovala vše, co měla mít,“ prohlásil po závodě Hebík.

Jeho čas 4 minuty 59 vteřin dokázali překonat už pouze dva jezdci.

Nejprve vítěz prologu André Schulze a hned po něm překonal čas českého reprezentanta o pár setinek Kevin Pauwels, který tyto závody bere jako dobrou cyklokrosařskou přípravu, stejně jako jeho spolujezdec ze stáje Telenet Fidea Zdeněk Štybar.

Cyklokrosařský mistr světa, který byl největším diváckým tahákem, obsadil mezi silničářskými sprintery pěknou 18. pozici.

Olomoučan nezklamal

Olomoucká naděje Alois Kaňkovský rozhodně nezklamal. Prolog zvládl jako třetí nejlepší Čech a v časovce obsadil celkově šesté místo.

V pátek čeká závodníky druhá, prostějovská etapa. Ta bude měřit 144 km a odstartuje ve 13 hodin před olomouckou radnicí. Etapa z Olomouce do Prostějova nabídne vlnitý profil, to nejhorši bude závodníky čekat o den později v Jeseníkách.

„Jak jsem se díval na ten profil, tak očekávám hromandý spurt. Ty kopce se více méně přejedou pohromadě,“ říká Hebík před páteční etapou.

„Rozhodovat se bude v sobotní etapě, ta bude hodně těžká a přijdou tam na řadu jiní kluci od nás než já,“ pousmál se nejlepší český závodník olomouckého prologu, který do páteční etapy vyjede ve fialovém dresu pro nejlepšího sprintera. Zlutý trikot oblékne Němec Schulze.

Výsledky prologu:

1. Schulze (Něm./PSK Whirlpool Author) 4:51, 2. Pauwels (Belg.), 3. Hebík (PSK Whirlpool Author) oba –8, 4. D. Müller (Něm.), 5. Kozubek (PSK Whirlpool Author) oba –9, 6. Kaňkovský (Dukla Praha) –11.

Žlutý trikot: Schulze. Zelený trikot (pro nejlepšího jezdce do 23 let): Hamelink (Line–LLOYD Foodwear). Puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře: Pauwels. Nejlepší sprinter: Hebík.

Miroslav Mazal

Start cyklistické tour omezil provoz

Přednádraží v Olomouci s okolními ulicemi bylo ve čtvrtek večer kvůli první etapě cyklistického závodu Czech Cycling Tour nedostupné pro řidiče. Svůj směr musely změnit i některé autobusové linky.

Podle policistů i městských strážníků se vše obešlo bez výrazných komplikací. Normální provoz zavládl po dvacáté hodině.

„Policisté dohlíželi na plynulost dopravy a byli v neustálém kontaktu s pořadateli. Řešili konkrétní podněty od lidí a nezaznamenali žádné závažnější komplikace,“ uvedla mluvčí policie Jitka Dolejšová.

Na dodržování pořádku dohlíželo i deset městských strážníků.

„Ti už od rána rozdávali upozorněnky na vozidla zaparkovaná v okolí a kontrolovali dodržování značení. Za celou dobu závodu jsme neměli hlášené žádné kolize,“ uvedla Vladimíra Marková z městské policie.

(par)