Závěrečný den bude na programu závod, který je součástí kvalifikace na olympijské hry v Riu. Dostat se příští rok do Brazílie je velkým snem i Zuzany Zelinkové. „U nás je to samozřejmě trochu těžší, musíte být na to dva, a já Calerimu nevysvětlím, že zrovna teď se jede olympijská kvalifikace," říká s úsměvem parkurová jezdkyně, která na Hanou kromě Caleriho přivezla dalších pět koní.

Po roce jste znovu dorazila na Světový pohár do Olomouce. Platí i ve vašem sportovním odvětví, že můžete využít výhody domácího prostředí?

Je to takové sporné. Člověk chce doma samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale samozřejmě nervozita a zodpovědnost je trochu větší. Tím, že se doma v Čechách objevuji velmi málo, tak o to víc fanoušci chtějí, aby to dopadlo dobře a já samozřejmě také. Řekla bych, že to je možná spíš nevýhoda (směje se).

Chtějí vaše koně během jízdy raději klid nebo jim aplaus publika nevadí?

Caleri je velmi citlivý a minulý rok bych trošku problém, po trojskoku přišel potlesk od diváků a hned na dalším skoku následovala chyba. To se moc nezměnilo, ale Caleri už je o rok zkušenější. Přece jen má ale radši, když je klid a může se soustředit na svůj výkon.

Tréninkovou základnu máte v Bratislavě. Těšila jste se do Olomouce i proto, že to není tak daleká cesta?

To je výhoda, ale i pro nás jezdce je to příjemné startovat na takto prestižních závodech doma v Čechách. Závody jsou kvalitní a já doufám, že se to bude ještě zlepšovat a v budoucích letech uvidíme a zažijeme ještě vzrůst těchto závodů.

V Olomouci máte hned šest koní, se kterými kromě zmiňovaného Caleriho půjdete do nejdůležitějších závodů?

Caleri by měl startovat v sobotní hlavní soutěži a v nedělní Grand Prix. Na něj je kladen ten největší tlak. Filicita zatím vedle něj sbírá zkušenosti a měla by se ukázat v páteční kvalifikaci Longines Rankingu a poté by měla startovat v neděli ve finále střední túry. Dále tady mám dva šestileté, jednu sedmiletou a jednu osmiletou klisnu.

Jak silná je letos v Olomouci konkurence ve srovnání s loňským ročníkem?

Závody se ve světě dobře prezentovaly a jezdci sem rádi přijíždějí. Konkurence bude větší a o to mě bude víc těšit úspěch, když by se to povedlo.

Nedělní závod Diamond tour World Cup je součástí kvalifikace na olympijské hry v Riu. Jak složitá tam vede cesta?

Kvalifikace v kategorii jednotlivců probíhá celých čtrnáct měsíců od 1. ledna 2015 do začátku března 2016. Zahrnuje se do ní absolvování parkurů Grand Prix bez penalizace, trestných bodů a kvalifikace se vztahuje na dvojici – koně a jezdce. Olomouc je jedním z kroků a k tomu, abychom se tam dostali, máme ještě mnoho před sebou. Postupuje jenom jeden jezdec, který bude na prvním místě žebříčku.

A týmová kvalifikace? Je v ní větší naděje, když Česká republika před pár týdny ovládla Pohár národů v Linci?

Kvalifikace se bude konat 2. srpna u nás doma v Šamoríně. Tam je to všechno anebo nic. Je to naším velkým cílem a myslím, že jsme to všichni pojali zodpovědně. Je to věc, o kterou se určitě musíme pokusit. Musíme mít dobrý den a zároveň ostatní slabší den, ale nemyslím si, že to je nedosažitelné. Kdyby se nám to povedlo, byl by to mezník v celém jezdeckém sportu, který si někdo donedávna ani nedokázal představit.

Je start na olympiádě vaším největším snem?

Olympiáda je snem každého sportovce, ať už jezdíte na koni nebo lyžujete. U nás je to samozřejmě trochu těžší, musíte být na to dva, a já Calerimu nevysvětlím, že zrovna teď se jede olympijská kvalifikace (usmívá se). O to je to trošku horší, ale kdyby to vyšlo, splnil by se sen. Když to nevyjde, svět se nezboří a jedeme dál.

Mají čeští závodníci o hodně horší pozici než konkurence?

Určitě, v tomto sportu je to pro náš východní blok těžší. Jezdci ze západní Evropy, ať to jsou Němci, Holanďani nebo i Italové, tak mají možnost kvalifikovat se na olympiádu celé čtyři roky. My máme šanci jednu jedinou. To si myslím, že je velmi nefér. Už to, že naše skupina čítá dvacet devět zemí, je také velmi nekorektní. Postupuje pouze vítězný tým.

Přivítali byste změny v systému?

Je těžké dostat pozvání na velké pětihvězdové závody, protože body se rozdělují podle finančních dotací. Když nemáme možnost se těch závodů účastnit, tak ani nemáme možnost získávat body do žebříčků. My s tím ale nemůžeme nic dělat. Peníze, které se v tom točí, jsou tak veliké, že si nemyslím, že by se to v blízké době mohlo změnit.