Také letos bude v našem regionu patřit poslední červnová sobota cyklistům. V rámci seriálu závodů Kolo pro život je totiž na programu populární „Buřinka“. Ta se letos jede jako Olomoucká padesátka Kooperativy a je také jedním ze závodů českého poháru v půlmaratonu horských kol.

Start i cíl jsou tradičně v Bělkovicích v areálu fotbalového hřiště a také letos se čeká více než tisícovka závodníků všech věkových i výkonnostních kategorií. Kromě hlavního závodu připravili pořadatelé bohatý doprovodný program, jehož hlavním bodem je dětský den.

Pro děti od šesti let jsou připraveny jak cyklistické závody, tak další soutěže a atrakce. Mladí cyklisté začnou závodit ve 12.30 hodin. Startovné neplatí, ale přihlásit k závodům se musí nejpozději o hodinu dřív. „Přichystali jsme závody pro děti od šesti do čtrnácti let, samozřejmě tak, aby trať odpovídala jejich věku,“ vysvětluje hlavní pořadatel závodu Jiří Kaňkovský.

Také účastníci hlavního závodu se mohou prezentovat ještě v den závodu, ale pouze do 13.00 hodin. Start je naplánován na 14.30 hodin a už tradičně ho bude mít na starost bělkovický starosta David Berka. Vyhlášení vítězů bude v 18.00.

O tom, že populární Buřinka je největší cyklistickou akcí v našem regionu, svědčí i to, že už týden před startem bylo přihlášeno přes osm set závodníků. „Předpokládáme, že se na startu znovu sejde přes tisíc cyklistů, a to včetně kompletní české špičky, která bude bojovat o body do Českého poháru,“ říká Jiří Kaňkovský.

Trasa závodu se oproti minulým rokům nemění. Znamená to, že cyklisty čeká po startu výjezd do Domašova u Šternberka, divácky atraktivní sjezd do Bělkovického údolí, pak prudká stojka na Pohořany, technicky náročný přejezd do Posluchova a závěrečná partie přes Vésku zpět do Bělkovic.

Diváci již dobře vědí, kde jsou nejatraktivnější místa. Především u brodů a ve sjezdech budou mít závodníci hodně fanoušků, kteří ocení jejich technickou jízdu. Na padesáti kilometrech čeká cyklisty celkové převýšení 1200 metrů, které prověří jejich formu. Za odměnu pak mohou v cíli využít kromě bohatého občerstvení také bělkovický plavecký bazén.

„Věřím, že nám bude přát počasí, že se celý závod povede a že spokojeni budou nejenom závodníci, ale také diváci a podpůrné týmy,“ přeje si Jiří Kaňkovský.

Trasa: Místo startu a cíle: Areál koupaliště a hřiště v Bělkovicích-Lašťanech. K dispozici je celý areál, sprchy a toalety. Možnost využití umytí kola.

Hlavní závod - Olomoucká padesátka Kooperativy:

Bělkovice-Lašťany - Domašov - Pohořany - Posluchov - Bělkovice-Lašťany.

Dětský závod - Junior Xtra Trophy - České spořitelny:

Trať bude stanovena v den závodu a její délka adekvátně přiměřena k věku přihlášených dětí. Časový limit je 5 hodin.

Časový rozvrh:

Start hlavního závodu - Olomoucká padesátka Kooperativy: 14.30 hod., prezentace: 11.00-13.00 hod., vyhlášení: 18.00 hod. Start dětského závodu - Junior Xtra Trophy - České spořitelny: 12.30 hod., prezentace: 10.00-11.30 hod., vyhlášení: 15.30 hod.