„Je to pro mě největší úspěch v dosavadní kariéře. Loni jsem byl sice druhý na mistrovství Evropy, ale to bylo ještě v juniorech. Nečekal jsem, že dokážu vyhrát hned v první sezoně v kategorii do třiadvaceti, to je zase o skok výš,“ přiznal Pavel Bittner. Mnohdy jsou totiž jeho protivníci až o pět let starší. „Ten věkový handicap je veliký,“ dodal cyklista z Hlušovic.

Vítěz závodu Pavel Bittner v čele. Závod míru U23 / Course de la Paix U23 Grand Prix Jeseníky. Foto: Jan Brychta
Velký úspěch! Hlušovický Bittner opanoval etapu Závodu míru

Ve finiši ovládl etapu se startem v Jeseníku a cílem v Rýmařově. Vzhledem k tomu, že závodník bydlí nedaleko Olomouce, právě do těchto míst jezdí často trénovat a přiznal, že se jedná o jeho oblíbené trasy. „Znal jsem vždycky celou etapu, což mi pomohlo. Byl to dobrý pocit závodit na trasách, kde normálně trénuji,“ poodhalil Bittner.

Navíc jej při závodech podporovala celá rodina. „Bylo příjemné vrátit se a zazávodit si v České republice, a navíc vyhrát skoro doma před rodinou,“ usmíval se Bittner. Vzhledem ke složité situaci kolem cestování jej nejbližší ještě neměli možnost podpořit v zahraničí. „Ale táta říkal, že by se rád přijel někam podívat,“ přiznal Bittner, že v následujících měsících šance existuje.

Smůla ve spurtu

Po premiérovém vítězství mohlo být ještě veseleji. V závěrečném dílu Závodu míru měl Pavel Bittner opět šanci protnout cílovou pásku jako první. V průběhu závodu sice na chvíli ztratil kontakt s jezdci na čele, ale dokázal se na ně dotáhnout. Do spurtu vjížděl s vidinou vítězství. Jenže jej jeden z protivníků natlačil na ochranný plot a bylo po nadějích.

Při závodech sleduje přírodu

„Záleží, jaký mám trénink, ale přírodu stíhám vnímat. Ovšem pokud jedu nějaké intervalovky, tak se soustředím jen na kolo. Při závodech se také dívám okolo. Teď jsme jeli v Jeseníkách, kde to znám a stejně jsem se rozhlížel, protože to je krása. Ale také záleží, jaká je část závodu a jak moc trpím,“ usmívá se Pavel Bittner.

„Byl jsem v dobré pozici a cítil jsem se dobře, takže jsem si věřil. Mrzí to o to víc, protože jsem celý den trpěl, abych dojel do cílové rovinky s pelotonem. Bohužel se to potom během zlomku vteřiny pokazilo,“ smutnil Bittner.

Ten navíc tímto přišel o šanci získat zelený dres pro vítěze sprinterské bodovací soutěže. „Mohl jsem o něj, alespoň zabojovat,“ litoval.

Celkově byli členové české reprezentace se Závodem míru spokojeni. Mathias Vacek splnil šestou příčkou cíl, aby jeden z Čechů skončil v elitní desítce a Pavel Bittner zapsal vysněné vítězství v etapě. „Navíc máme skvělou partu a byla pořád sranda,“ našel další pozitivum Bittner.

Zlepešní

Pavel Bittner prožívá celkově vydařenou sezonu. Na konci května bral třetí místo na závodech v Polsku, jak v jedné z etap, tak v celkovém pořadí. „Od začátku roku jsem se hodně zlepšil. Jezdím lepší závody, ve kterých se měřím s profíky, kteří objíždí Grand Tour. Závody jsou také hodně o taktice, ve které jsem se zlepšil a pochopil trošku hlouběji, jak cyklistika funguje na vyšší úrovni,“ hodnotil.

„V Development Teamu je dobrá atmosféra a umí pracovat s mladými závodníky, což je velké plus, takže jsem spokojený,“ pokračuje Bittner, který má v Nizozemsku smlouvu ještě na příští sezonu. „Mají se mnou plány do budoucna,“ dodal.

Vítěz závodu Pavel Bittner v čele. Závod míru U23 / Course de la Paix U23 Grand Prix Jeseníky. Foto: Jan Brychta
Velký úspěch! Hlušovický Bittner opanoval etapu Závodu míru

Podmínky pro trénink však vidí v okolí Sittardu, kde pobývá, obdobně jako v České republice. „Můžu si zajet na kratší kopce nebo na delší, záleží, jak dlouhý mám trénink a podle toho to kombinuji. Dobré je, že žijeme s kluky z týmu spolu a také trénujeme dohromady, což nás posouvá dál,“ popsal.

Ani jazyk pro něj není bariéra. Přestože v holandském týmu převažují domácí a němečtí závodníci, mluví SE anglicky. „Je to pravidlo a nemám s tím problém. Na začátku jsem se jen potřeboval rozmluvit a postupně jsem se hodně zlepšil,“ pokračuje Bittner.

Škola, kolo, škola

Momentálně však nemyslí pouze na sport, ale také na školu. „Teď nedělám nic jiného, než že trénuji a učím se, protože se ve škole uzavírají známky. Kvůli tomu, že jsem trávil hodně času v Nizozemsku, píšu teď každý den nějaké testy. Na Gymnáziu Čajkovského mi však vychází vstříc a já si v pohodě můžu uzavřít třeťák,“ poodhalil. Samotné kolo mu však pomáhá přijít na jiné myšlenky. „Je fajn, že můžu někam vyjet, když toho mám plnou hlavu.“

A jaký je nejbližší program českého závodníka? Příští týden jej čeká ve slovenském Bánovci nad Bebravou mistrovství republiky. „Je to z Olomouce kousek a hodně se těším, i když z týmu pojedu jediný,“ přiblížil Bittner. Ve čtvrtek pojede časovku a v neděli silniční závod. Týden na to s týmem míří k etapovému závodu do Polska.