Na poslední nominační závod přijelo do Velké Bystřice devadesát účastníků z České republiky, Slovenska a Lotyšska. Náročnost tratí zvyšovalo i horké počasí.

„Letošní svět se jede ve Španělsku, tak si musíme zvykat," komentoval teploty Václav Kolář, stávající světový šampion a také vítěz elitní kategorie v bystřickém závodu.

Zároveň si pochvaloval i zařazení speedtrialového finále

„Je to určitě ta nejlepší forma trialu, která přiláká nejvíce lidí, jelikož je tam rychlost a pravidla jsou jasná při prvním pohledu. Vyhrává ten, kdo je první v cíli," uvedl.

Na mistrovství světa budou olomoucký klub zastupovat Tomáš a Vojtěch Vepřkovi v kategoriích benjamin a poussin. Oba mají šanci na medaile. Starší Tomáš má doma bronz z nedávného mistrovství Evropy, mladší Vojtěch byl loni mezi poussiny druhý na světě.

Další dva nominovaní, Lukáš Janka a Tadeáš Mahr, jsou letos prvním rokem ve vyšších kategoriích a šampionát proto vynechávají. „Lukáš loni skončil v mládežnických kategoriích šestým místem v kategorii minime, letos si dáme pauzu a soustředíme se na UCI mládežnické mistrovství, kde ještě věkově spadá mezi kadety", vysvětlil otec mladého jezdce Radek Janka.

Přípravou na soutěže federace UCI byla i druhá část víkendového trialového festivalu ve Velké Bystřici. V neděli se zde za účasti šedesáti jezdců konaly stále oblíbenější Cyklotrialové hry mládeže. „Biketrial a cyklotrial se od sebe liší jen minimálně a chceme, aby děti byly od začátku zvyklé na obě disciplíny", dodal Janka. (spo)