Český reprezentant zároveň na sociálních sítích oznámil, že ukončil spolupráci s Tomášem Krupou a kondičním trenérem Davidem Vydrou. "Patří jim velké díky za jejich kvalitní práci," prohlásil nejlepší český tenista.

Je to paradox: Berdycha teď bude trénovat kouč, jenž je mladší než on (Berdych: 29 let, Vallverdu: 28 let).

Venezuelan, jenž žije na Floridě, toho navíc na okruhu ATP moc neodehrál - nejvýš byl 727. (v sprnu roku 2005). Za svou zemi hrál osmkrát v Davisově poháru (nižší skupiny) s bilancí pěti výher a sedmi porážek.

Berdych usiloval o doplnění či posílení svého týmu od jara.

Zkoušel se nejdříve domluvit s bývalým prvním hráčem světa Ivanem Lendlem, ale ten se mu na říjnové schůzce omluvil, protože by mu nemohl věnovat dostatek času. Pak podle zákulisních zpráv kontaktoval Australana Tonyho Roche, ale nakonec se rozhodl jinak.

Nyní využil toho, že se Murray koncem listopadu rozešel po pěti sezonách s Vallverduem.

Osmadvacetiletý Venezuelan byl se Skotem od roku 2010 jako jeho poradce a tréninkový partner. Zažil s Murraym i úspěšnou spolupráci s Lendlem, během které Brit vyhrál US Open, Wimbledon a olympijské zlato.

Berdych začal se změnami už na podzim: fyzioterapeuta mu dělá Dán Per Bastholt, který dlouhá léta pracoval na okruhu ATP.