Ve finiši Benčík přespurtoval závodníka belgického profitýmu Quick Step Zdeňka Štybara i dalšího českého jezdce Leopolda Königa, kteří se se Saganem před pár dny účastnili těžkého závodu Okolo Švýcarska.

Benčík svým vítězným spurtem zavřel pusu těm, kteří tvrdili, že ve finiši není silný. „Já ve spurtu nejsem pomalý, ale prostě nejsem takový ten typ, který se dokáže prosadit z balíku. Nejsem dost magor na to, abych se s někým strkal v šedesátce. Já mám děti a prostě na ně myslím,“ prohlásil pětatřicetiletý sympaťák s přezdívkou Bejk.

Na Svatém Kopečku se mu líbila cílová rovinka a na finiš si zkrátka věřil. „Když je spurt do kopce, tak mi to hraje do karet,“ říká Benčík, který byl na startu trochu ve stínu favorizovanějšího Štybara.

„Myslím, že Štyby má lepší spurt, ale asi byl unavenější. Já se nedivím, absolvoval závod Okolo Švýcarska, který nebyl lehký. Nicméně já jsem vyhrál závod v Rakousku a taky mě to stálo dost sil. Takže myslím, že ty výchozí pozice byly stejné,“ domnívá se Benčík, který pomýšlel i na skalp druhého závodníka profitýmu z pelotonu Petera Sagana.

„Říkal jsem si, že kdybych ho vošpurtoval, tak by všem spadla čelist. Nemyslím si, že bych ho vošpurtoval, ale chtěl jsem to zkusit,“ smál se Benčík, jenž ale stejně jako ostatní nástup Sagana ve sjezdu v posledním kole nezachytil.

Rodák z Nového Boru to měl dresu královéhradecké stáje PSK Whirpool-Author těžké. „Všichni jeli proti Whirpoolu. Kluci z týmu mi výborně připravili pozici, ale chvílemi už to vypadalo beznadějně. Proti nám totiž jde úplně každý a to, že

se rozhodovalo v malé skupině, je jenom naše zásluha,“ říká Benčík, který chtěl už loni končit s cyklistickou kariérou.

Naštěstí si to rozmyslel a teď by se mohl jako republikový šampion podívat na mistrovství světa.

„O tom budou rozhodovat jiní. Po dvou trochu slabších sezonách zase cítím lehké nohy, které jsem míval,“ pochvaluje si závodník, který si po 185 ujetých kilometrech na Svatém Kopečku zařval v cíli radostí.

„Už mám za sebou několik krásných vítězství, ale snad ještě nikdy jsem si nezvedl ruce. Jenom jsem se trochu bál, aby tam nepřilétl Štyby a nestrčil mi tam kolo. Abych potom nebyl takový ten hrdina, co prohrál. Ale to se nestalo, takže dobré. Konečně jsem si zvedl ruce,“ smál se Benčík.