Utkání začalo minutou ticha a uctěním památky tří basketbalistů, kteří minulé úterý tragicky zahynuli při autonehodě v jižních Čechách.

Jeden z trojice hráčů Jindřichova Hradce Filip Sahan odehrál v olomouckém dresu v rámci hostování tři zápasy. Další už nepřidá.

„Já jsem z toho hodně špatný a myslím na to každý den. Takové věci by se neměly stávat. Je to velká tragédie, především pro rodiny. Filip byl fajn kluk a domlouvali jsme se i na příští sezonu, že by tady měl působit," uvedl trenér Olomouce Michal Pekárek.

V úvodu byla hra rozkouskovaná vinou častých výpadků časomíry.

Kromě několika neplánovaných přestávek navíc basketbalisté ani nemohli pořádně sledovat, kolik jim zbývá času do konce útoku.

„Byl to pro nás problém, protože hráči na hřišti jsou zvyklí sledovat skóre, minuty, fauly. A ty přestávky, kdy jsme museli jít na lavičku, taky nebyly příjemné," konstatoval olomoucký rozehrávač Petr Andres, který nastřílel 34 bodů a byl vyhlášen nejlepším domácím hráčem zápasu.

Favorizovaný Hradec, který v sezoně prohrál pouze jediné utkání, poslední tým tabulky v úvodu trochu podcenil a olomoučtí basketbalisté toho v první čtvrtině dokázali patřičně využít.

Jejich těsný náskok se ale ve druhé čtvrtině začal postupně rozplývat a hosté si nakonec o poločasové pauze do šatny nesli pětibodové vedení.

Ve třetí periodě se hosté vzdálili až na třináct bodů, pak ale začala olomoucká trojková kanonáda a na začátku čtvrté části hry bylo z ničeho skóre 62:62.

Následně ovšem hosté znovu přebrali otěže zápasu do svých rukou a vypracovali si vedení zpět. Vedoucí tým prvoligové tabulky nakonec dokázal zvítězit rozdílem deseti bodů.

Domácí se však nemají za co stydět.

„Myslím, že můžeme být spokojeni s tím, co kluci předvedli. Bylo tam nasazení od první minuty a soupeře se nezalekli. Řekli jsme si, že každý je porazitelný. Kdybychom tak hráli každý zápas, tak jsme v tabulce někde úplně jinde," pochvaloval si výkon svého týmu olomoucký trenér Michal Pekárek.

Domácím se výborně dařila střelba z větší vzdálenosti. Zpoza perimetru se pětkrát trefil Petr Andres a třikrát Pavel Harčár.

Olomouc dala dvanáct trojek z třiadvaceti pokusů.

„To, že nám padly trojky, ještě neznamená, že jsme hráli dobře. Soupeř nás v začátku podcenil, pak nám tam něco napadalo, ale nedali jsme spoustu jednoduchých košů. To, že jsme dávali těžké koše, je pěkné, ale musíme začít dávat hlavně ty jednoduché," prohlásil po porážce s favoritem první ligy domácí rozehrávač Petr Andres.

Domácí lodivod si úspěšnou střelbu pochvaloval.

„Ani jedna ta střela ale nebyla nepřipravená. Trojkové pokusy vycházely z něčeho, co máme nacvičené," řekl kouč Michal Pekárek, jenž ocenil i kvality soupeře.

„Když si vezmete jejich soupisku, tak kromě jednoho nebo dvou to jsou všechno hráči se zkušenostmi z nejvyšší soutěže. Jejich tým je na úrovni Mattoni NBL," dodal na závěr.

Další zápas olomoucké basketbalisty čeká na půdě Ostravy. Na domácí palubovce Čajkarény se představí znovu v neděli 2. února v zápase proti Sokolu Vyšehrad.

BASKETBAL OLOMOUC – SOKOL HRADEC KRÁLOVÉ 75:85 (20:19, 35:40, 54:60)

Body: Andres 34, Harčár a Sedlák 13, Kozák 4, Jílek, Pěnička a Vévoda 3, Schuster 2, Bittman 0 – Kirschbaum 24, Majerík 19, Faifr 13, Tomáš 8, Příhonský 6, Peterka, Synáček a Švandrlík 5, Mahler 0.
Střelba 2b: 26/57 – 30/62. Střelba 3b: 12/23 – 6/17. TH: 11/14 – 19/27. Doskoky: 22:32. Fauly: 25:17. Pět chyb: Pěnička (Olomouc). Rozhodčí: Vyplel, Čarnecký.