O víkendu 2. až 4. června se uskuteční 42. ročník Mistrovství Evropy Ecce Homo a uběhne již 118 let od prvního závodu vůbec. V loňském roce se na šternberský podnik přihlásilo rekordních 213 jezdců z šestnácti evropských zemí. Očekává se tedy velký zájem i v letošním roce a už nyní pořadatelé slibují zvučná jména, která patří mezi elitu již nějaký ten rok, ale i ta zbrusu nová, která mohou zamíchat konečným pořadím, např. Belgičan Corentin Starck ze stáje slovensko–českého Jantar Teamu se speciálem Nova Proto NP01 V8 Mugen.

Těšit se diváci mou také na souboj mezi nejrychlejším Christianem Merlim, držitelem traťového rekordu a několikanásobného vítěze tohoto závodu, a domácím démonem Petrem Trnkou. Ten se od doby zakoupení nového třílitrového vozu pohybuje na předních příčkách absolutního pořadí českých i evropských závodů. Zmiňovaný Ital Merli je velmi kvalitním pilotem a jedním z nejrychlejších jezdců v historii tohoto sportu. Trnka se ale nebojí bojovat s těmi nejlepšími.

Hanácké gravel ve Střeni. Foto se svolením Michala Frantíka
FOTO: Gravel ve Střeni vyhrál Kalojíros, Kulhavý dojel čtvrtý

Z českých jezdců se také představí legenda českých závodů do vrchu Miloš Beneš nebo domácí pilot Václav Janík. Nebude chybět ani Marek Rybníček s naprosto unikátním vozem KTM GTX-bow. Na svůj minulý úspěch by chtěl navázat i Petr Vítek.

AMK Ecce Homo má také své jezdce, kteří jezdí pod hlavičkou tohoto automotoklubu. Horkou novinkou je fakt, že pro letošní sezónu se oficiálním jezdcem týmu stal Švýcar Ronnie Bratsch, který bude soutěžit s českou závodní licencí. Diváci tak budou mít možnost vidět krásné a dosti výkonné Mitsubishi v rukou tohoto velmi rychlého jezdce.

Evropský koncept závodu zůstává nezměněn, v pátek v podvečer proběhne zahájení na Hlavním náměstí, v sobotu se odjedou dvě tréninkové jízdy a v neděli pak dvě závodní. Kromě formulí a tzv. placek ale bude k vidění spousta jedinečných vozů Kategorie 1 značek Porsche, Lamborghini, Mitsubishi, BMW, Škoda a další.

Nejen na skvělé závody se ale letos mohou návštěvnáíci těšit. Během celého závodního víkendu budou mít totiž možnost navštívit pravý dakarský bivak, kde bude zaparkováno několik kamionů soutěžících na letošním Dakaru. Tato monstra se pak dostanou i do akce na trati Ecce Homo. O svezení v dakarském kamionu se bude dokonce soutěžit. Více informací nabídnou oficiální webové stránky a sociální sítě závodu.

SK Uničov (v červeném)
Náročný program Uničovu svědčí. V další dohrávce přidal sedmou výhru v řadě

Samozřejmostí bude také hudba, pivo a stánky s občerstvením. Na Hlavním náměstí totiž proběhne doprovodný program Město v pohybu, který bude pro všechny opět zcela zdarma.

Vstupné pro rok 2023:

Sobota 250 Kč (sobota snížená 150 Kč)
Neděle 300 Kč (neděle snížená 200 Kč)
Víkendová 400 Kč (víkendová snížená 250 Kč)
Depo víkendová 100 Kč
Nová zatáčka: 200 Kč parkovné a 500 Kč kauce za postavená obydlí

Ke vstupence si můžete zakoupit oficiální tištěný program k závodům a nové reklamní a dárkové předměty.

Druhou největší událostí je zářijová akce Ecce Homo Historic, která se taktéž již připravuje. Každým rokem se těší čím dál větší oblibě jak z řad účastníků, tak samotných návštěvníků. Vždyť jenom loni přišlo pořadatelům více přes 260 přihlášek a na trati se pak objevily krásné veteránské skvosty. V loňském roce měla tato událost také úplně poprvé svoji patronku, kterou se stala známá česká herečka Markéta Hrubešová. Ta se zde objeví i letos. Bude na místě po celou dobu sobotní výstavy, odstartuje odpolední Rally Ecce Homo Historic a opět i něco dobrého uvaří.

Večerní společné setkání všech účastníků se uskuteční, stejně jako naposledy, v Expozici času Šternberk. Nedělní jízdy na trati Ecce Homo se v letošním roce pojedou jako Memoriál pana Luďka Valenty a pana Jaroslava Louna nejstaršího. Dvou srdcařů a pravidelných účastníků, kteří nás nedávno opustili.

Text: Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK